pupienky na tvári

Čo spôsobuje pupienky na tvári a ako sa ich zbaviť?

Príčiny akné a rady, ako sa s ním vysporiadať. Pupienky zanechávajú jazvy na tvári i na duši. Kazia nám náladu a znižujú naše sebavedomie. Existuje ale riešenie. S trochou vhodnej starostlivosti môžete povedať akné zbohom raz a navždy!

Prečo vlastne máme pupienky?

Prečítajte si, čo spôsobuje pupienky na tvári a ako môžete zmenou životného štýlu a správnym čistením pleti ovplyvniť ich vznik.
Hormonálne zmeny
5 najčastejších príčin pupienkov

Hormonálne zmeny

Mazové žľazy sú obzvlášť citlivé na hormonálne zmeny, najčastejšie nás tak pupienky trápia v období dospievania. Okrem toho môžeme ich zväčšený výskyt pozorovať aj v dobe po vysadení hormonálnej antikoncepcie, po skončení tehotenstva alebo v menopauze.
dedicnost
5 najčastejších príčin pupienkov

Dedičnosť

Akné a pupienky máme mnohokrát zakódované už v génoch. Často sa dedia po rodičoch, preto ak už oni trpeli pupienkami, je veľká pravdepodobnosť, že vás bude tento problém tiež prenasledovať.

Agresívne produkty v starostlivosti o pleť
5 najčastejších príčin pupienkov

Agresívne produkty v starostlivosti o pleť

Pri výbere vhodnej pleťovej starostlivosti zohľadnite typ pleti i jej citlivosť. Ideálne je, keď vyberiete jemné prípravky s ľahkým zloženým, ktoré vašu pleť príliš nezaťažia. Vyskúšať môžete napr. NIVEA Upokojujúcu ošetrujúcu micelárnu vodu 3 v 1, ktorá odličuje, čistí i hydratuje. 
Fajčenie
5 najčastejších príčin pupienkov

Fajčenie

Že nemá fajčenie na naše telo dobrý vplyv, môžete pozorovať i na pleti fajčiarov. Ich pokožka je často unavená, bez farby a náchylná na vznik pupienkov. Fajčenie totiž znižuje krvný obeh a dodáva nášmu organizmu karcinogény, ktoré vedú k podráždenej pleti.
Lieky
5 najčastejších príčin pupienkov

Lieky

Niektoré typy liekov môžu spôsobovať alebo podporovať kožné problémy – napríklad vznik červených škvŕn alebo akné. Ak máte podozrenie, že by to mohol byť i váš prípad, urobíte najlepšie, keď navštívite lekára.

Pupienky sú upchané a zapálené mazové žľazy

 

Mnoho ľudí trápi akné len v určitej fáze ich života, väčšinou vo veku dospievania. Niekedy sa ale spolu s pubertou nelúčia a sprevádzajú nás až do dospelosti. 

Ako také pupienky vlastne vznikajú? K malým vlasovým folikulám, ktoré sa nachádzajú v našej koži, sú pripojené mazové žľazy. Ich úlohou je vylučovať maz, aby tak zabránili vysychaniu pokožky. Keď sa ale mazové žľazy upchajú a zapália, začnú sa na našej tvári rojiť pupienky. Najčastejšie sa táto pleťová pohroma vyskytuje v tzv. T-zóne, teda v oblasti zahŕňajúcej čelo, nos a bradu.

Pre dokonalé odlíčenie a čistenie pleti stavte na:

cistenie pleti