Mastná pleť

Ako na mastnú a problematickú pleť

S vhodnou starostlivosťou nedáte šancu mastnej pleti. Špeciálny kožný maz má pozitívny vplyv na vzhľad pleti, pretože ju udržuje jemnú, posilňuje kožnú bariéru a chráni pleť pred vysychaním. Niektorí ľudia trpia nadprodukciou mazových žliaz. Pre takú pleť je typický lesk a nedokonalosti. Zistite, ako ošetrovať mastnú pleť a zatočiť s pupienkami.

AKO SPOZNÁTE MASTNÚ PLEŤ

ZVÝŠENÝ LESK PLETI V NIEKTORÝCH OBLASTIACH

Podľa množstva hydratácie a mazu v pleti možno rozlišovať medzi výrobkami pre normálnu, zmiešanú, mastnú a suchú pleť. Podľa vzhľadu vašej pleti môžete rozpoznať, či trpíte mastnou pleťou alebo nie:

  • Mastná pleť má sklony k nadmernej produkcii mazu, ktorá môže mať veľmi odlišné príčiny.
  • Prebytok kožného mazu sa prejavuje vysokou úrovňou lesku, pretože povrch pleti je mastný. Táto nadprodukcia mazu je odborne označovaná ako "seborea".
  • Mastná pleť má tiež rozšírené póry.
  • Výhodou mastnej pleti je, že je menej náchylná na tvorbu vrások, pretože maz má pozitívny vplyv na úroveň hydratácie pleti.
 
NIVEA_BAU_Mastna_ problematicka_plet_img2_820x615px

ZVÝŠENÁ TVORBA PUPIENKOV V T-ZÓNE

Ľudia s mastnou pleťou sú často náchylnejší na tvorbu čiernych bodiek a pupienkov. Predovšetkým počas puberty môže dochádzať k hormonálnym výkyvom, ktoré sú najmä pri mastnej pleti problémom, pretože niektoré hormóny stimulujú produkciu kožných lipidov. Výsledok: V T-zóne tváre (čelo, nos a brada), rovnako ako na krku a na ramenách, sa môže objaviť väčšie množstvo pupienkov.

Nedokonalosti pleti môžu byť spôsobené tiež stresom, ďalšími hormónmi a nezdravým životným štýlom. Vzhľadom na nadprodukciu mazu sa póry ľahko upchávajú, čo má za následok blokáciu vývodov mazových žliaz. Výsledok: Póry sa výrazne zväčšujú a môžu sa tvoriť čierne bodky a vriedky.

AKNÉ: KEĎ SA VRIEDKY VYMKNÚ Z RÚK

Najmä počas puberty trpí mnoho dospievajúcich akné. Akné však môže niekedy pretrvávať i do dospelosti. V oboch prípadoch by ste rozhodne mali navštíviť lekára. Príčiny a špecifické formy akné sú rôzne, ale ľudia s mastnou pleťou majú pre akné predispozície. To preto, že zvýšená tvorba mazu vede k upchávaniu pórov a tvorbe značného množstva pupienkov.

Vzhľadom na nadmerné množstvo mazu a zmenu fyziologického pH pleti je ochranná funkcia pleti narušená a prirodzená kožná flóra, tvorená radom baktérií, je potom nevyvážená. Tento faktor môže rýchlo viesť ku vzniku akné. Na tvári, na chrbte a ramenách sa vytvárajú vriedky a čierne bodky, prípadne bolestivé zapálené ložiská. Mnohé výskumy potvrdili, že najmä hormonálne výkyvy sú hlavným dôvodom výskytu čiernych bodiek a pupienkov.

Najzávažnejšou formou mastnej pleti je seboroický ekzém. Pri ňom sa na pleti množia kvasinky a "živia sa" mazom. Veľmi sa im darí v kyslom prostredí. Tieto kožné kvasinky spôsobujú zápaly, ktoré môžu silno svrbieť a páliť. Tu by sme chceli ešte raz zdôrazniť, že ak na svojej pleti pozorujete tieto prejavy, tak by ste v každom prípade mali navštíviť dermatológa.
07_MMC_NIVEA_NFC_Content

Čo je dobré vedieť o mastnej pleti

AKO FUNGUJÚ MAZOVÉ ŽĽAZY

Na jednej strane je naša pleť pokrytá tekutinou z potných žliaz a na strane druhej je pokrytá tiež mazom a tukom z rohovej vrstvy. Mazové žľazy sú umiestené v dermis a sú priamo spojené s kanálikmi chĺpkov. Tvorba mazu závisí od časti tela, veľkosti žliaz, hormonálnych vplyvov, veku a dedičných dispozícií. Najmä tvár, vlasová pokožka, plecia, hrudník a chrbát patria medzi oblasti výskytu seborei; to znamená, že sa tu vytvára viac mazu, než v iných partiách. To vysvetľuje, prečo trpia jedinci postihnutí akné vriedkami a čiernymi bodkami práve na týchto miestach. Za zvýšenú produkciu mazových žliaz môžu tiež niektoré hormóny (androgény).

SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ PRE MASTNÚ PLEŤ

Je dôležité udržovať mastnú pleť v čistote, najmä v T-zóne (tvár) - mali by ste teda predchádzať tvorbe pupienkov a ďalšiemu upchávaniu pórov. Potom bude tvorba kožného mazu opäť vyvážená. Ako správne čistiť pleť tváre sa môžete dozvedieť v našom článku s názvom "Dokonalé čistenie pleti v troch krokoch". 

MAZ MÁ DÔLEŽITÉ FUNKCIE

Ako už bolo povedané, maz udržuje pleť jemnú a hladkú. Okrem toho poskytuje kožný maz ochranu pred vonkajšími faktormi. Preto býva suchá pleť s nedostatočným množstvom mazu veľmi často krehká a praskavá. Prirodzená kyslá vrstva pleti, ktorá chráni pred baktériami a mikroorganizmami, stráca v prípade nadprodukcie svoju rovnováhu. Potom môžu baktérie prenikať do pórov a spôsobovať kožné zápaly. Vriedky sú tiež viditeľnejšie.

MEDZI NAJZÁSADNEJŠIE RADY ALE PATRÍ:

  • Udržujte prirodzenú tvorbu mazu pod kontrolou.
  • Nepoužívajte mydlá, pretože tie pleť tváre a pokožku tela zbytočne vysušujú a pomáhajú ešte vyššej tvorbe mazu.
  • Používajte čistiace prípravky špeciálne určené pre mastnú pleť.

ČISTÁ PLEŤ V NIEKOĽKÝCH KROKOCH

1. SPOMAĽTE TVORBU KOŽNÉHO MAZU

Prvým krokom k čistej pleti je vyhýbať sa horúčave, odieraniu a nešetrným čistiacim postupom. Mastná pleť reaguje veľmi citlivo na podráždenie – preto je dôležité mu zamedziť. Ďalej by ste sa mali vyhýbať stresu, pretože i psychický stres môže prispievať k mastnej pleti!


2. UDRŽUJTE PÓRY PRIECHODNÉ

Rad starostlivosti NIVEA pre problematickú pleť bol špeciálne vyvinutý, aby účinne bránil tvorbe pupienkov a čiernych bodiek na tvári. Jeho antibakteriálne zloženie s výťažkom z kôry magnólie čistí vašu pleť jemne a veľmi dôkladne. Rad ponúka účinný umývací gélmicelárne čistiace pleťové obrúsky 3 v 1 a denný BB krém of 20 – svetlý odtieň. Čistiace výrobky používajte ako ráno, tak večer, ale vzhľadom na to, že mastná pleť je citlivá, nemali by ste ju čistiť až príliš často.

NIVEA_BAU_Mastna_ problematicka_plet_img1_820x615px

3. TONIZÁCIA PLETI

Po každom čistení pleti naneste čistiacu pleťovú vodu na odličovací tampón a pleť tonizujte. Týmto spôsobom upokojíte podráždené oblasti a pleť pripravíte na ďalšiu starostlivosť. Pleťové vody s určitým obsahom alkoholu pôsobia ako dezinfekcia, a preto sú pre mastnú pleť veľmi vhodné. Tiež by ste nemali zabúdať na antibakteriálne a upokojujúce zložky.
04_MMC_NIVEA_NFC_Content

4. POSKYTNITE PLETI NEMASTNÚ STAROSTLIVOSŤ

Po vyčistení a tonizácii potrebuje pleť tváre jemný a hydratačný ošetrujúci krém. Vyhnite sa mastným krémom, ktoré sú veľmi intenzívne. Okrem toho by vaše denné a nočné krémy mali obsahovať zložky, ktoré spomaľujú tvorbu mazu a znižujú lesk tváre. Ďalší tip: Mastná pleť na tvári vyžaduje výrobky, ktoré sú "nekomedogénne", čo znamená, že neobsahujú žiadne látky, ktoré by upchávali póry. Hoci kakaové maslo by bolo príkladom komedogénnej látky.

5. ODSAJTE PREBYTOČNÝ MAZ

Zmatňujúce púdre a nemastný mejkap môžu vstrebávať prebytočný kožný maz na tvári. Ak si všimnete, že sa vaša pleť nadmerne leskne, môžete použiť papierový obrúsok na odsatie prebytočného mazu.


ĎALŠIE TIPY PROTI PUPIENKOM A MASTNEJ PLETI

NIVEA_BAU_Mastna_ problematicka_plet_img3_820x615px

PARNÉ KÚPELE PROTI PUPIENKOM

Dožičte si pravidelné parné kúpele s výťažkom z harmančeka alebo šalvie, ktoré otvárajú póry na tvári a optimálne pripravia pleť na čistenie.


OŠETRITE PLEŤ PEELINGOM

2 - 3 krát za týždeň môžete pleť zbaviť odumretých kožných buniek a nečistôt pomocou peelingu, ktorý je veľmi jemný a mastnú pleť nedráždi. Kúsok po kúsku uvidíte, že sa vzhľad vašej pleti zlepší. Po peelingu by ste mali použiť čistiacu pleťovú vodu na tonizáciu a dočistenie upchaných pórov. Ďalej odporúčame pravidelne dochádzať ku kozmetičke.

PLEŤOVÉ MASKY PRINÁŠAJÚ ÚĽAVU

1 - 2 krát týždenne môžete použiť tiež čistiacu pleťovú masku. Jednoducho si sami vytvorte zmes z liečivého ílu a vody, ktorá na seba naviaže prebytočný kožný maz. Liečivý íl môžete zakúpiť v obchode so zdravou výživou alebo v drogérii. Nechajte masku pôsobiť pol hodiny a jej upokojujúce zložky zmiernia zápaly.

Pre zlepšenie pleti odporúčame tiež NIVEA Rozjasňujúci ryžový peeling pre suchú až citlivú pleť. Je tou najlepšou voľbou, najmä ak máte vriedky v T-zóne. Odstráni drobné odumreté kožné bunky na tvári, zmierni lesk pleti a pomôže jej obnoviť jej prirodzenú rovnováhu.

STAROSTLIVOSŤ MUSÍ BYŤ HYDRATAČNÁ

Pri starostlivosti o pleť používajte výrobky, ktoré sú menej bohaté na zložky, ale majú silný hydratačný účinok. Ďalej by mali obsahovať tiež antibakteriálne a upokojujúce zložky. Veľmi vhodné sú predovšetkým ľahké emulzie a gély, aby bola mastná pleť chránená pred chladom, horúčavou a ďalšími vplyvmi vonkajšieho prostredia.


DOMÁCI LIEK PROTI AKNÉ A MASTNEJ PLETI

Proti pupienkom môžete používať tiež domáce prostriedky, ako je kvet nechtíka, ktorý obsahuje protizápalové látky. Môžete si z neho pripraviť čaj a vývar potom naneste na obklad, ktorý na chvíľu priložte na pleť.


S týmito tipmi a trikmi bude mastná pleť na tvári i na tele minulosťou! Rozhodujete o tom vy sami - my vám poskytneme poradenstvo a s potešením vás budeme sprevádzať na vašej ceste.
05_MMC_NIVEA_NFC_Content
ADP016_PRODUCTSTAGE_2800x1400