pevna strava

JE ČAS PREJSŤ NA PEVNÚ STRAVU?


PORADÍME VÁM, AKO PRIPRAVIŤ ZDRAVÚ DETSKÚ STRAVU

Príprava vlastnej stravy pre bábätko je skvelým spôsobom, ako ušetriť pár korún a súčasne mať pod kontrolou množstvo soli a konzervačných látok. Prvé rozmixované jedlá vo forme kaší a polievok väčšinou deti zvládnu okolo šiesteho mesiaca.

Sprievodca domácou prípravou zdravej detskej stravy.

Začínajte vždy s ľahko stráviteľnými potravinami, ako je karotka, zelené fazuľky, banány, zemiaky, hrušky alebo jabĺčka. Keď budete mať jasno v jednotlivých ingredienciách, uvarte ich v pare a roztlačte alebo je rozmixujte na kašu. Varenie v pare je vždy lepšie, než klasické varenie vo vode, pretože potraviny varením strácajú väčšinu vitamínov a dôležitých výživných látok.

Spočiatku by kaše alebo polievky nemali obsahovať hrudky, ale čím bude dieťatko staršie, tým väčšie kúsky bude schopné rozžuť a prehltnúť. Ak sa vám kaša zdá príliš hustá, tesne pred kŕmením ju zrieďte vývarom zo zeleniny alebo ovocia (obsahuje väčšinou veľa výživných látok), umelým  mliekom, materským mliekom alebo jablčným džúsom.
nivea baby
Tiež pozor na potravinové alergie, ktoré by bábätko mohlo mať. Odborníci odporúčajú, aby nové chute boli bábätku predstavované v trojdenných intervaloch, tak lepšie určíte prípadný spúšťač alergie, ešte než začnete s ďalšou potravinou. Príprava vlastnej stravy pre bábätko je skvelým spôsobom, ako ušetriť pár korún a súčasne mať pod kontrolou množstvo soli a konzervačných látok. Prvé rozmixované jedlá vo forme kaší a polievok väčšinou deti zvládnu okolo šiesteho mesiaca. Ešte než so zavádzaním pevnej stravy začnete, poraďte sa s pediatrom.
kids
spokojene babetko
Ak bábätko stále dojčíte alebo kŕmite z fľašky mliekom, možno mu spočiatku bude stačiť iba pár lyžičiek kaše. Na druhej stranu môžete rozmixované jedlo zamraziť a nemusíte tak často variť! Nalejte kašu do plastových nádobiek na ľad a skladujte v uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku v mrazničke. Vždy na vrecúško vyznačte druh potravín a dátum. V mrazničke môže byť detská strava skladovaná maximálne jeden mesiac. Nikdy neschovávajte jedlo, do ktorého už bola ponorená použitá lyžička – sliny môžu jedlo kontaminovať baktériami.  

Potraviny nakupujte vždy čerstvé a u preverených predajcov, vyskúšať môžete i biopotraviny. Ak chcete trochu ušetriť, dohodnite sa s jednou alebo i viac mamičkami z okolia a nakupovať môžete vo väčšom množstve vo veľkoobchode alebo na internete. Nielenže tak získate čerstvé potraviny za rozumnú cenu, ale môžete si s mamičkami aj vymeniť recepty na detské jedlá i veľa iných skúseností.