Ako predísť tvorbe vyrážok na chrbte a ako ich ošetrovať
Podobne ako vyrážky na tvári môžu byť aj vyrážky na chrbte bolestivé a obťažujúce. Prevedieme vás prevenciou aj starostlivosťou o pleť postihnutú akné.
ČO SÚ VYRÁŽKY NA CHRBTE?
Aj na chrbte sa tvorí akné. Môže vyzerať podobne ako vyrážky vyskytujúce sa na iných častiach tela, napríklad na tvári, a typicky sa tvoria v zhlukoch. Hoci sú tieto pupienky úplne prirodzené, môžu vyvolávať nepríjemné pocity. Našťastie existuje celý rad domácich postupov i dermatologických ošetrení, ktoré vám môžu pomôcť.
Keďže je koža na chrbte silnejšia ako na iných častiach tela, je na vznik vyrážok obzvlášť náchylná. Aké typy vyrážok sa na chrbte môžu tvoriť?
AKÉ TYPY VYRÁŽOK SA NA CHRBTE MÔŽU TVORIŤ?
Pupienky na chrbte môžu vyzerať rôzne, ale obvykle spadajú do jednej z týchto štyroch kategórií:
1. Čierne bodky: Folikul upchatý kožným mazom, ktorého vonkajšia časť je otvorená a oxiduje s okolitým vzduchom, takže sa vytvorí čierna zátka.
2. Biele bodky: Podobné čiernym bodkám, ale zátka je uzavretá a nie je vystavená pôsobeniu vzduchu, takže zostáva biela.
3. Cysty: Tvoria sa hlboko pod povrchom pokožky a vyzerajú ako hnisom naplnené hrčky. Príčinou ich vzniku sú baktérie nahromadené vo vlasovom folikule.
4. Červené pupienky: Môžu byť citlivé na dotyk a sú dôsledkom toho, že sa vlasový folikul zapálil.
ČO SPÔSOBUJE TVORBU VYRÁŽOK NA CHRBTE?
AKO MÔŽETE ZABRÁNIŤ VZNIKU VYRÁŽOK NA CHRBTE?
AKO MÔŽETE ZABRÁNIŤ VZNIKU VYRÁŽOK NA CHRBTE?
VYSKYTUJÚ SA PUPIENKY NA CHRBTE ČASTEJŠIE U MUŽOV?
SÚ PUPIENKY NA CHRBTE PRÍZNAKOM NIEČOHO INÉHO?
Pupienky na chrbte obvykle nie sú príznakom iného, skrytého ochorenia. V niektorých prípadoch však môžu byť príznakom hormonálnej nerovnováhy alebo iného zdravotného problému. Môžu sa napríklad objaviť u žien s diagnózou syndrómu polycystických vaječníkov, čo je hormonálna porucha, ktorá môže spôsobovať akné.
Ďalším spúšťačom môžu byť aj lieky, často lieky používané na liečbu depresie. Ak si po nasadení nového lieku začnete všímať vyrážky, je najlepšie situáciu sledovať, a v prípade pretrvávania problémov sa poradiť s lekárom.