Prírodné povzbudzovače: 5 tipov, ako telu dodať energiu

Prírodné povzbudzovače

5 tipov, ako telu dodať v zime energiu

Zákon akcie a reakcie je neúprosný: Čo telu dáte, či už vo forme zdravého jedla, kozmetiky či starostlivosti, to vám ihneď vráti. Prírodné „energeťáky“ vám rozžiaria pleť, vyčaria úsmev na perách a povzbudia vás, keď popoludní zaspávate nad klávesnicou. Len treba vedieť, po čom a kedy siahnuť.

1. Vitamíny a ich kamaráti

Prírodné povzbudzovače: 5 tipov, ako telu dodať energiu

Prvé, čo vám napadne, keď sa povie zdravie v zime, sú vitamíny. Zastavíme sa pri tom najobvyklejšom, vitamíne C. Posilňuje imunitu, pomáha bojovať s infekciami a urýchľuje hojenie. To sa vám môže hodiť, ak ste vyčerpaní a bez energie. Avšak dostatok céčka na vás bude aj vidieť!

Pri pravidelnom prísune vitamínu C bude vaša pokožka oveľa žiarivejšia, spomalí sa tvorba vrások a pokrok pocítite aj v prípade, že trpíte akné alebo pigmentovými škvrnami. Ak navyše céčko spojíte s jeho najbližším spoluhráčom na poli kozmetiky – koenzýmom Q10, všetky menované účinky sa ešte umocnia.

 

Prečítajte si, ako koenzým Q10 funguje a ako pomáha v boji proti vráskam.

 

Všemožné vitamíny si môžete kúpiť v lekárni, ale vedecké štúdie preukázali, že je pre telo oveľa efektívnejšie dodávať céčko v prírodnej forme, pretože ho vždy sprevádzajú ďalšie bioaktívne látky, ktoré napomáhajú jeho vstrebateľnosti. Takže namiesto zobania piluliek sa radšej zahryznite do papriky alebo brokolice, do polievky si dajte vňať z petržlenu a na desiatu olúpte kivi.


2. Zelený čaj vás nakopne

Zelený čaj je jedným z najsilnejších antioxidantov. Čajové lístky sa spracujú takmer bezprostredne po tom, čo sa zozbierajú, preto k vám putuje naozajstná esencia prírody skrytá v malých „drobcích“ čajovníka. Práve vďaka tomu sa v Číne pije zelený čaj viac ako 5 tisíc rokov a je považovaný za elixír zdravia.

Pri pravidelnom pití približne pol litra zeleného čaju denne môžete čakať:

  • príliv energie vďaka kofeínu, v čaji známom skôr ako teín, a ešte vám to vyčarí úsmev na perách
  • lepšie spaľovanie tukov, teda lepšiu postavu
  • zníženie cholesterolu
  • pocitové ochladenie v lete, naopak zahriatie v zime
  • lepšiu obranyschopnosť

 

Je tu ešte jeden výrazný účinok zeleného čaju, a ten je rýdzo kozmetický. Nielen roky pozorovaní, ale teraz aj vedecké štúdie odhaľujú, že pravidelné pitie zeleného čaju súvisí s lepšou kvalitou vlasov. Môžu za to spomínané antioxidanty, ale aj vitamín E, ktorý vie na bunkovej báze sceľovať narušené tkanivo.

Ak chcete dopriať kúzlo tohto zeleného antioxidantu aj svojej pleti, siahnite po Micelárnej vode Naturally Good. Bio aloe vera podporí prirodzenú rovnováhu vašej pokožky a je vhodná pre všetky typy pleti. Micelárna voda v sebe navyše ukrýva 98 % prírodných ingrediencií, ktoré zanechajú pleť čistú a hydratovanú.

Zelený čaj
Stačí zelený čaj len piť? Maximálny účinok dosiahnete kombináciou pitia a oplachovania vlasov zeleným čajom po umytí. Treťou možnosťou, ako vlasom dopriať čajovú energizáciu, je použitie prípravku s obsahom zeleného čaju. Detoxikačný micelárny šampón nielenže z vlasov odstráni nánosy predchádzajúcich prípravkov, ešte im aj pokožke hlavy dodá potrebnú silu. 

3. Avokádo v mnohých úlohách

Ešte donedávna išlo o exotickú, divne tmavú hrušku, avšak dnes je avokádo hotový hit v kuchyni. Pridáva sa do šalátov, zapeká sa, upravuje aj na sladko a vyznávači raw stravy si bez neho nevedia život ani predstaviť.

Pre vás môže byť avokádo príjemným spestrením jedálneho lístka. Z jedného si urobte napríklad obľúbený dip k pečenej zelenine zvaný guacamole a druhé môžete využiť na starostlivosť o telo. Osvedčilo sa ako súčasť pleťovej masky (mrknite sa do článku na podrobný recept), ale aj v rámci domácej vlasovej terapie.
Avokádo

Avokádový zábal na unavené vlasy

Budete potrebovať:

  • 1 zrelé avokádo
  • 2 lyžice olivového oleja 
  • 2 lyžice medu 
  • potravinársku fóliu alebo čapicu do sprchy 

Z avokáda odstráňte kôstku aj šupku, dužinu v miske rozdrvte vidličkou. Pridajte olej, med a všetko vymiešajte do hladkej kašičky. Tú potom nanesiete na pokožku hlavy i do dĺžok vlasov (pri vlasoch dlhších než po ramená adekvátne zvýšte pomery prísad), pomôže riedky hrebeň. Nasaďte si igelitovú čiapku, omotajte hlavu uterákom a pustite si film alebo sa inak zabavte zhruba na 90 minút. Potom vlasy štandardne umyte, napríklad naším Šampónom Hairmilk Shine.


4. Prírodné rozohrievače

Aj na zimné neduhy, ako sú stále studené nohy a skrehnuté ruky, môžete vyzrieť prírodnou cestou! Stačí zaradiť do stravy prehrievacie korenie: škoricu, kajenské korenie alebo čili. Nemusia vás z toho páliť ústa, ale mierne mravčenie na jazyku nie je na škodu.

Prehrievacie schopnosti potravín využívali naši predkovia už odpradávna. Škorica je neoddeliteľnou súčasťou indickej kuchyne, štipľavé papričky zase kraľujú mexickým jedlám. Oba tieto národy si nemôžu sťažovať na horkokrvnosť alebo upejpavost. Požičajte si od nich trochu energie! 

Škorica

5. Kúzlo lesných plodov

Lesné plody

Na čučoriedky, maliny a černice v zime predsa nie je tá správna sezóna a Marušku pre ne tiež posielať nebudete. Tak ako tieto lesné plody využiť? Jednoducho: ako základné ingrediencie kozmetiky. Antioxidanty totiž nemusíme len pojedať, ale aj rôzne inak nanášať. Dokážu energiu rozdávať aj „povrchovo“. 

A ešte jeden tip na využitie lesných plodov. Má názov Labello tónovací balzam na pery Blackberry Shine, kde černice plnia nielen ochrannú funkciu, ale aj skrášľovaciu – dodávajú perám prirodzene červenkastú farbu. Tak čo, dostali ste na ne chuť?