Najmä počas puberty trpí mnoho dospievajúcich akné. Akné však môže niekedy pretrvávať i do dospelosti. V oboch prípadoch by ste rozhodne mali navštíviť lekára. Príčiny a špecifické formy akné sú rôzne, ale ľudia s mastnou pleťou majú pre akné predispozície. To preto, že zvýšená tvorba mazu vede k upchávaniu pórov a tvorbe značného množstva pupienkov.
Vzhľadom na nadmerné množstvo mazu a zmenu fyziologického pH pleti je ochranná funkcia pleti narušená a prirodzená kožná flóra, tvorená radom baktérií, je potom nevyvážená. Tento faktor môže rýchlo viesť ku vzniku akné. Na tvári, na chrbte a ramenách sa vytvárajú vriedky a čierne bodky, prípadne bolestivé zapálené ložiská. Mnohé výskumy potvrdili, že najmä hormonálne výkyvy sú hlavným dôvodom výskytu čiernych bodiek a pupienkov.
Najzávažnejšou formou mastnej pleti je seboroický ekzém. Pri ňom sa na pleti množia kvasinky a "živia sa" mazom. Veľmi sa im darí v kyslom prostredí. Tieto kožné kvasinky spôsobujú zápaly, ktoré môžu silno svrbieť a páliť. Tu by sme chceli ešte raz zdôrazniť, že ak na svojej pleti pozorujete tieto prejavy, tak by ste v každom prípade mali navštíviť dermatológa.