mlada ženska, ki stoji na soncu

Čo je melanín? A aká je jeho funkcia v pokožke?

Zistite, čo je melanín, ako vzniká, čo v pokožke ovplyvňuje a ako môžete znížiť jeho množstvo alebo vyvážiť tvorbu.

ČO JE MELANÍN? A AKÁ JE JEHO FUNKCIA V POKOŽKE?

Melanín je komplexná látka, ktorá sa získava z aminokyseliny tyrozín. Melanín v pokožke nájdete v rôznom množstve a odvíja sa od neho tiež farba očí a vlasov. 

Farba kože sa líši podľa krvného obehu, stravy a melanínu, ktorý produkujú pigmentové bunky nazývané melanocyty. Napriek tomu, že je množstvo melanocytov u ľudí podobné, odtiene pleti sa líšia podľa toho, koľko melanínu telo produkuje. 

Melanín slúži na to, aby ochránil kožu pred slnkom a spálením. Jeho zvýšená tvorba vedie k vzniku opálenia, čím zaisťuje ochranu pokožky.

TYPY MELANÍNU

Melanocyty vytvárajú 2 viditeľné druhy melanínu, ktoré sa líšia farebným tónom a oblasťami kože, kde sa objavujú:

  1. Eumelanín:
    Prispieva k tmavým tónom pokožky, očí a vlasov a nájdeme ho v čiernom a hnedom variante. Pri svetlých vlasoch o farbe rozhoduje absencia čierneho a malé množstvo hnedého eumelanínu.

  2. Pheomelanín:
    Ovplyvňuje pigmentáciu v ružovkastých oblastiach, ako sú pery a bradavky. Pheomelanín dominuje u osôb s ryšavými vlasmi, keď je rovnomerne skombinovaný s eumelanínom.

VPLYV MELANÍNU NA ODTIEŇ KOŽE

Farbu vašej pokožky ovplyvňuje výška produkcie melanínu v melanozómoch – organelách, ktoré sú súčasťou melanocytov. Tieto bunky nájdete v spodnej časti epidermy takzvanej bazálnej vrstve. Dlho sa pritom vetví, čím šíri melanozómy obsahujúce melanín, rovnomerne do vrchných vrstiev pokožky. Odtieň kože závisí od množstva hnedo čiernej (eumelanín) alebo žltoružovej (pheomelanín) a tiež na tom, koľko melanozómov je v samotných melanocytoch.
Tvorba melanínu

KDE V TELE VZNIKÁ?

Melanocyty, ktoré tvoria melanín, sa nachádzajú v bazálnej vrstve epidermy (vrchná vrstva pokožky) a vlasových folikuloch. Okrem toho sa vyskytujú tiež v rôznych častiach vášho tela, ako je:

  • Tukové tkanivo
  • Očná dúhovka
  • Určité časti mozgu
  • Niektoré oblasti nadobličiek
  • Vnútorné úcho
Čo robí melanín?

AKO MELANÍN CHRÁNI POKOŽKU?

ženska, ki uporablja kremo Nivea Sun Triple Protection
  1. Ochrana pred UV žiarením

    Melanín, najmä eumelanín, hrá úlohu pri ochrane vašich buniek vo vonkajšej vrstve kože známej ako epidermis. Táto ochrana zahŕňa UVC, UVB, UVA a modré svetlo a pomocou absorbovania UV žiarenia slúžia na prevenciu poškodenia citlivej DNA vašich kožných buniek. Nezabudnite však na to, že táto ochrana nestačí a ďalšia starostlivosť proti slnku je nevyhnutná aj u osôb s tmavším tónom pokožky.

  2. Prirodzená kožná bariéra

    Melanín funguje tiež ako štít proti reaktívnym formám kyslíka (ROS) – škodlivým časticiam, ktoré pôsobia na pokožku. Chová sa ako antioxidant a neutralizuje ROS, ktoré sa formujú, keď UV žiarenie narušuje kožu. Bez ochranných látok, ako sú antioxidanty, ROS namáhajú a poškodzujú bunky. 

    Je dôležité si uvedomiť, že ochranné účinky sa spájajú hlavne s eumelanínom. Pheomelanín, ktorý sa vo vyššej miere tvorí u svetlovlasých osôb, má oveľa slabší ochranný efekt a môže dokonca viesť k vzniku mutácií, kvôli utváraniu látok, ktoré môžu reagovať s DNA. Opaľovací krém preto nanášajte vždy, aj keď už ste opálení.
Súhrn poznatkov

MELANÍN

Typy melanínu: 
Sú 2 typy melanínu, ktorý sa extrahuje z aminokyseliny tyrozín: eumelanín (tmavohnedý) a pheomelanín (červený alebo žltý odtieň).

Obranný mechanizmus pokožky:
Melanín sa chová ako prirodzený ochranca vďaka tomu, že absorbuje UV žiarenie a pomáha s prevenciou poškodenia DNA pokožky. Chráni pred UVC, UVB, UVA a modrým svetlom.

Dôsledky nedostatku melanínu:
Nedostatok melanínu sa spája s poruchami kože (vitiligo, albinizmus, melazma), zvyšuje sa tiež riziko straty zraku, poškodenia slnkom a ťažkosti so sluchom vo vnútornom uchu.

Vyvážená hladina melanínu:
Spôsoby, ako navrátiť hladinu melanínu do rovnováhy, zahŕňajú používanie vhodného opaľovacieho krému, kozmetické produkty, ktoré pôsobia proti hyperpigmentácii, vyvážený jedálniček, ktorý je bohatý na antioxidanty, vitamíny A, C a E a zároveň vyhýbanie sa nevhodným praktikám, ako sú návštevy solária.

DOPADY NEDOSTATKU MELANÍNU

Nedostatok melanínu sa spája s radom kožných porúch a zdravotných ťažkostí, vrátane:
  1. Vitiligo:
    Tento stav vedie k vytrácaniu farby z kože, po ktorej vznikajú biele škvrny. Objavuje sa, keď imunitný systém ničí melanocyty. Napriek tomu vitiligo môže postihnúť každého, výraznejšie obvykle býva u osôb s tmavšou pokožkou.

  2. Albinizmus:
    Vzácny stav, pre ktorý je typické veľmi nízke množstvo melanínu, spôsobuje bledú pleť, biele vlasy a modré oči. Ľudia s albinizmom čelia zvýšenému riziku straty zraku a popáleniu slnkom.

  3. Strata pigmentácie po poškodení:
    V prípade kožných infekcií, spálení alebo pľuzgierov môže byť pre telo ťažké v poškodených oblastiach melanín nahradiť.

  4. Strata sluchu:
    Nedostatok melanínu v častiach vnútorného ucha sa spája so stratou sluchu. Ľudia s jeho nedostatočným množstvom všeobecne čelia vyššiemu riziku sluchových problémov.
Vyrovnanie hladiny melanínu

AKO ZNÍŽIŤ NADMERNÉ MNOŽSTVO MELANÍNU

U niektorých z nás sa objavuje nadmerný melanín vedúci k tzv. hyperpigmentácii. Ide o neškodný jav, ktorý u osôb so zvýšenou produkciou melanínu vedie k vzniku tmavých škvŕn, ktoré kontrastujú s okolitou pokožkou. 

Proti hyperpigmentácii existuje celý rad pomocníkov. Napríklad každodenným nanášaním opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF 30 a vyšším znížite dopady UV žiarenia na pokožku a predídete vzniku pigmentových škvŕn. 

Ak zažívate prejavy nadmerného množstva melanínu, alebo ak máte pochybnosti o pôvode škvŕn (nepravidelný tvar, vystúpené miesta, ktoré menia farbu), odporúčame vám poradiť sa s lekárom, ktorý skontroluje, či nejde o závažnejšie ochorenie a môže vám odporučiť cielenú lokálnu liečbu alebo vhodnú starostlivosť.

VYROVNANIE HLADINY MELANÍNU

Rutina v 5 krokoch, ktorá vám pomôže znížiť množstvo melanínu vo vrchných vrstvách pokožky:

Ak sa chcete zbaviť nedostatkov, ktoré súvisia s nadmerným melanínom, ako je hyperpigmentácia alebo nerovnomerný tón, tak je dôležité zvoliť si správnu starostlivosť.

svetlolaska uporablja serum za nego obraza NIVEA Cellular Luminous630 proti temnim madežem

1. Čistenie

Začnite umytím tváre jemným čistiacim produktom, ktorý je prispôsobený vášmu typu pleti a efektívne vás zbaví nečistôt a kožného mazu. 
Pokožku tým pripravíte na cielenú exfoliáciu, ktorá je pre zosvetlenie tmavých škvŕn a zjednotenie tónu pleti kľúčová. Pridaním exfoliátoru do vašej starostlivosti sa zbavíte odumretých kožných buniek a urýchlite ich obnovu, čo môže viesť k postupnému zníženiu viditeľnosti tmavých škvŕn.

 

2. Sérum

Následne použite hydratačné NIVEA Sérum proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630, ktoré je obohatené o kyselinu hyalurónovú a obsahuje patentovanú zložku Luminous, ktorá vyrovnáva vzniknutú pigmentáciu, čím sú jednotlivé škvrny svetlejšie a prechádza vzniku nových.

 

3. Hydratačný krém

Uistite sa, že používate hydratačný krém, ako NIVEA Denný krém proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630, ktorý pôsobí do hĺbky pokožky, kde zosvetľuje tmavé škvrny a pôsobí preventívne proti ich vzniku, a zároveň chráni pleť proti predčasnému starnutiu od slnka a zmatňuje. 

Pri večernej starostlivosti by vám nemal chýbať NIVEA Nočný krém Cellular Luminous630, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú a patentovanú zložku Luminous630®. Behom noci vďaka tomu posilňuje pokožku a zároveň pomáha pri zosvetľovaní tmavých škvŕn a hyperpigmentácie, viditeľné výsledky zaznamenáte už po 4 týždňoch* používania. 

Varovanie: Produkty so zložkou LUMINOUS630® nepoužívajte viac ako 4-krát denne.

*Na základe testovania produktov, 80 žien, 5 týždňov.

4. Očný krém

Aplikácia očného krému môže pomôcť znížiť viditeľnosť tmavých kruhov, napuchnutia a jemných vrások okolo očí. Poskytuje hydratáciu citlivej pokožke, zlepšuje jej textúru a pomáha s udržaním mladistvého a žiarivého vzhľadu. 

NIVEA Očný krém proti tmavým kruhom Luminous630 obsahuje patentovanú zložku Luminous630, aby vám pomohol s vyrovnaním nerovnomernej pigmentácie, a viditeľne zredukoval tmavé kruhy pod očami.

5. Každodenná ochrana proti slnku

Dôležitým faktom je, že krém s ochranným faktorom musíte behom dňa znovu nanášať, aby ste zachovali zdravie a žiarivosť svojej pokožky. 
NIVEA Zmatňujúci pleťový krém na opaľovanie OF50 ihneď chráni pleť proti pôsobeniu slnečných lúčov a pred ďalším poškodením spôsobeným UV a k tomu poskytuje okamžitý a dlhotrvajúci zmatňujúci efekt.

Niekedy ukazujú na nadbytok melanínu tiež strie. Ak ste si na svojom tele všimli výrazné strie, tak vám rad NIVEA Luminous ponúka perfektné sérum na vyrovnanie tónu pleti. S NIVEA Telovým olejovým sérom Luminous630 uvidíte prvé výsledky už behom 2 týždňov.

Ak dávate prednosť krémovejšej textúre, môžete namiesto séra použiť NIVEA Telový krém Luminous630. Ten poskytuje 48-hodinovú hydratáciu a znižuje viditeľnosť strií už behom 4 týždňov***.

Stačí jedno nanesenie denne na cieľovú oblasť. Pri svojej starostlivosti o telo používajte len jeden produkt s obsahom LUMINOUS630®.
 
*Spotrebiteľský test, 89 účastníkov
**Inštrumentálny test, 33 účastníkov
***Spotrebiteľský test, 87 účastníkov

 

JE MOŽNÉ ZVÝŠIŤ ALEBO ZNÍŽIŤ MELANÍN PRE ZÍSKANIE ZDRAVO VYZERAJÚCEJ POKOŽKY?

Neexistujú žiadne bezpečné metódy, ktorými môžete zvýšiť množstvo melanínu pre krásnejšie opálenie. Avšak určité vyživujúce zložky môžu pomôcť s ochranou pokožky pred škodlivým UV žiarením.
mlada ženska, ki uporablja kremo za roke Nivea Luminous Anti Spot

1. Antioxidanty

Antioxidanty majú veľký potenciál chrániť pokožku proti voľným radikálom, ktoré vznikajú po vystavení UV žiareniu. Niektoré mikroživiny, flavonoidy alebo polyfenoly obsiahnuté v rastlinných zložkách, ktoré konzumujeme, pôsobia ako silné antioxidanty a môžu byť užitočné pri ochrane kože proti vonkajším vplyvom. Mikroživiny môžu tiež stimulovať tvorbu melanínu. Niektoré môžu jeho množstvo zvyšovať, zatiaľ čo iné znižovať. 

Aby ste získali viac antioxidantov, skúste do jedálnička zaradiť tmavozelené šaláty, tmavé bobule, horkú čokoládu a farebnú zeleninu. Dobrou voľbou môžu byť tiež doplnky stravy s obsahom vitamínov a minerálov.

 

2. Vitamín A

Vitamín A je pre udržanie zdravej pokožky zásadný a môže hrať rolu tiež pri tvorbe melanínu. Získať ho môžete z jedla, obzvlášť zo zeleniny s betakaroténom ako mrkva, sladké zemiaky, špenát a hrášok.

3. Vitamín E

Na udržanie zdravej pokožky je vitamín E zásadný. Chová sa ako antioxidant, ktorý chráni pred poškodením slnkom a spomaľuje predčasné starnutie. Tento efekt môže chrániť bunky produkujúce melanín a pomáha zachovávať vyváženú hladinu melanínu v koži. 

V prípade hyperpigmentácie niektoré výskumy dokonca ukazujú, že vitamín E aplikovaný na pokožku môže znižovať produkciu melanínu. 

Pre zvýšenie množstva vitamínu E v tele môžete používať doplnky stravy alebo zaradiť do jedálnička potraviny s jeho obsahom, čo sú obilniny, zelenina, semená a orechy.

4. Vitamin C

Podobne ako vitamín A a E i vitamín C pôsobí antioxidačne. Skutočne nenahraditeľný je pre udržanie zdravých slizníc a môže mať tiež vplyv na produkciu melanínu a obranyschopnosť pleti. 

Zaradenie potravín bohatých na vitamín C (citrusy, lesné plody a zelená zelenina) má pozitívny efekt na vašu pokožku. Aplikácia priamo na kožu zároveň môže zosvetliť tmavé škvrny tým, že spomalí aktivitu enzýmov tyrozinázy. Vitamín C je medzi ľuďmi v starostlivosti proti tmavým škvrnám na pokožke a dokonca aj na ďasnách veľmi populárny.

 

Predtým, než do svojej každodennej stravy zaradíte akýkoľvek doplnok, odporúčame vám poradiť sa s lekárom.


AKO SA OPÁLIŤ BEZ ZVYŠOVANIA MELANÍNU

Napriek tomu, že nie je bezpečné zvyšovať tvorbu melanínu pobytom v soláriu, atraktívne opálenie môžete získať aj bez vystavenia pokožky UV žiareniu vďaka samoopaľovacím kozmetickým produktom. Opaľovanie bez slnka je možné pomocou pigmentačného efektu, ktorý samoopaľovacie produkty zanechávajú na pokožke a to aj bez zvýšenia melanínu a bez ochrany pred slnečnými lúčmi. 

Tento pigment sa nazýva melanoidin a na pokožke vydrží niekoľko dní. Zmizne až potom, čo telo vyprodukuje nové kožné bunky. 

Chcete sa zbaviť nerovnomerného opálenia? Na zakrytie hnedých škvŕn na tvári a získanie zjednoteného tónu siahnite po NIVEA Tónovacom kréme Cellular Luminous630, ktorý poskytuje dva skvelé účinky – dokonalé krytie nedostatkov a viditeľné odstránenie tmavých škvŕn už behom 4 týždňov*.

*Klinické vyhodnotenie, 48 žien, 12 týždňov

ZHRNUTIE

Melanín ovplyvňuje farbu pokožky a slúži ako prirodzená ochrana proti UV žiareniu. Avšak príliš veľké množstvo melanínu, často spôsobené slnečným žiarením, hormonálnou nerovnováhou a ďalšími faktormi, môže viesť k hyperpigmentácii a tmavým škvrnám. Aby ste týmto prejavom predchádzali a znížili riziko poškodenia kože, odporúčame vám používať opaľovací krém s vysokým OF. 
Dôležité je, aby ste prispôsobili tiež svoju kozmetickú rutinu pomocou vhodného čistenia, cieleného séra a hydratačného krému s ochranným faktorom. 

Ďalej, pridaním antioxidantov a vitamínov A, C a E do vašej stravy podporíte funkcie pokožky a jej odolnosť. Vyhnúť by ste sa mali škodlivým účinkom solárií. Namiesto nich je vhodnejšie používať samoopaľovacie produkty, ktoré vám môžu pomôcť s dosiahnutím žiarivého vzhľadu bez toho, aby ste pokožku vystavovali UV žiareniu.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ):

AKO MELANÍN PRISPIEVA K RÔZNORODOSTI ODTIEŇOV PLETI?

Melanocyty, bunky zodpovedné za produkciu melanínu, sa zhromažďujú v spodnej časti epidermy, ktorá sa nazýva bazálna vrstva. Melanín obsiahnutý v melanozómoch potom cestuje k povrchu pokožky. Farba kože závisí od typu melanínu (eumelanín pre hnedočiernu, pheomelanín pre žltoružovú), na jeho množstvo a na rozloženie melanozómov v bunkách na povrchu pokožky.

EXISTUJÚ PRODUKTY NIVEA, KTORÉ MI POMÔŽU S HYPERPIGMENTÁCIOU A ĎALŠÍMI NEDOKONALOSŤAMI, ČO SÚVISIA S HLADINOU MELATONÍNU?

Áno, používať môžete rad NIVEA Luminous, ktorá zosvetľuje tmavé škvrny spôsobené nadmerným množstvom melanínu a zlepší vzhľad strií. Pre ešte výraznejšie zjednotenie tónu pokožky môžete použiť tiež NIVEA Telové olejové sérum Luminous630 a NIVEA Telový krém Luminous630.

KTORÉ KĽÚČOVÉ ZLOŽKY ALEBO VITAMÍNY ZMIENENÉ V ČLÁNKU MÔŽU PRIRODZENE OVPLYVNIŤ TVORBU MELANÍNU?

Antioxidanty, vitamín A, vitamín E a vitamín C sú vyživujúce zložky, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu melanínu, či už pozitívne alebo negatívne. Získať ich môžete pomocou vyváženej stravy, alebo výživových doplnkov.

AKÁ JE ÚLOHA MELANÍNU V OCHRANE PROTI REAKTÍVNYM FORMÁM KYSLÍKA (ROS)?

Melanín sa chová ako antioxidant, ktorý chráni kožné bunky pred škodlivými molekulami reaktívnych foriem kyslíka (ROS) vznikajúcich pôsobením UV žiarenia. Táto ochrana pomáha predchádzať oxidačnému stresu, ktorý môže viesť k výraznému poškodeniu buniek.

AKO OVPLYVŇUJÚ HLADINU MELANÍNU ENVIROMENTÁLNE FAKTORY A ŽIVOTNÝ ŠTÝL?

Niektoré faktory životného štýlu, ako je miera vystavenia slnku a celkové zdravie, môžu mať dopad na hladinu melanínu a vzhľad pokožky.