Plusy a mínusy epidurálnej anestézie

Ako sa rozhodnúť o epidurálnej anestézii. Rozhodnete sa pre prirodzený pôrod alebo pre zmiernenie bolesti? Epidurál je najčastejším spôsobom anestézie pri pôrode, prečítajte si, aké má výhody a nevýhody.

Epidurál

Vopred nemožno odhadnúť, ako budete na bolesť reagovať a ako ju budete znášať. Možno ste sa rozhodli pre prirodzený pôrod bez anestézie a nakoniec zistíte, že budete so zmiernením bolesti predsa len potrebovať pomôcť. Tak či tak by ste si o tom mali počas tretieho trimestra pohovoriť so svojím lekárom.
epidurálna analgézia

Epidurál je najčastejší a najobľúbenejší spôsob úľavy od pôrodných bolestí. Lekári stále pracujú na možnosti znižovania dávok a kombinujú nové účinné látky, aby minimalizovali vedľajšie účinky a prípadné obmedzené fungovanie svalstva. Epidurálna analgézia navyše neobmedzuje pohyb nastávajúcich mamičiek – i po jej aplikácii môžete vstať a chodiť. 


Čo sa bude diať 

Anestéziológ urobí vpich v oblasti chrbtice a zavedie kanylu. Tá v mieste vpichu zostáva a umožňuje postupné dávkovanie anestetika do fibrózneho tkaniva obklopujúceho chrbticu (nazývaného dura). 

O epidurálnu analgéziu môžete požiadať v akomkoľvek štádiu pôrodných bolestí, najčastejšie sa však aplikuje až v prechodnej fáze prvej doby pôrodnej, tesne pred samotným pôrodom.

Aké má epidurál výhody

Epidurál čiastočne znecitlivuje telo od pása nadol a tlmí bolestivosť kontrakcií bez toho, aby znemožňoval pohyb. Kontrakcie vás potom tak nevyčerpávajú a šetríte energiu na ďalšie tlačenie, pred ktorým si môžete aj zdriemnuť. Experti tvrdia, že epidurál je bezpečná metóda úľavy od bolesti s ohľadom na zdravie vášho bábätka. 
 
Pravidelným cvičením počas tehotenstva posilňujete svaly panvového dna a môžete si tak uľahčiť pôrod. Vyskúšajte cviky pre tehotné, ktoré vás udržia v kondícii.
bezpečná metóda úľavy od bolesti
kŕče v tehotenstve
Trápia vás bolesti už počas tehotenstva? Vyskúšajte, čo platí na kŕče v tehotenstve: zbavte sa ich jemnou masážou.
možné vedľajší účinky

Čo musíte zvážiť

Najčastejším vedľajším účinkom býva bolesť hlavy, ktorá sa objavuje v jednom z 200 prípadov. Ďalšími možnými vedľajšími účinkami sú nevoľnosť, zvracanie, svrbenie alebo triaška, tieto možné sprievodné javy však postupne vymiznú po odznení účinku anestetika. 

Epidurál môže tiež obmedziť vašu schopnosť ovládať svaly panvového dna, čo v konečnom dôsledku môže znamenať predĺženie druhej doby pôrodnej a vyššie riziko natrhnutia. Je tu tiež o niečo vyššia pravdepodobnosť, že lekár bude musieť použiť kliešte alebo urobiť nástrih hrádze. 


Pripravte sa na oboje

Nech už sa rozhodnete pre anestéziu alebo prirodzený pôrod, vždy sa radšej pripravte na obe možnosti a pohovorte si o nich so svojím lekárom. Porozprávajte sa aj s kamarátkami, ktoré už majú pôrod za sebou – ubezpečia vás, že ani v jednom prípade nie je dôvod sa niečoho obávať.