Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj dieťaťa: čo vie dieťatko v 10. mesiaci?


AKO SA HRAŤ S DIEŤATKOM A AKO NA NEHO HOVORIŤ, ABY POCHYTILO ČO NAJVIAC?

V 10. mesiaci sú deti zvyčajne veľmi pohyblivé. Plazia sa, lezú po štyroch (možno rýchlejšie, než by ste chceli), dokážu sa posadiť, možno už vedia aj stáť a opatrne chodiť okolo nábytku. Podporte ich psychomotorický vývoj. Ide to ľahko, aj keď váš anjelik ešte nevie hovoriť.

Zaistite dieťatku bezpečný domov

Váš drobček je stelesnená energia a momentálne ho najviac zaujíma premiestňovanie sa z miesta na miesto a preskúmavanie vecí všetkými zmyslami. Vy preto potrebujete byť vždy o krok napred. Nespoliehajte sa na zabezpečovacie lišty, pásky alebo rohy.

Z dosahu odstráňte všetky veci, ktoré nepatria do malých ručičiek alebo pusinky. Nízky stolík v obývacej izbe je ideálnym pomocníkom pre jednoduchšie postavenie a pokusnú chôdzu. A verte, že vratké prechádzanie od stolíka ku skrinke, od skrinky k sedačke a od sedačky ku kreslu bude jedna z najobľúbenejších činností vášho dieťatka.

Niet divu – v stoji váš anjelik dosiahne na veci, ktoré mu doteraz zostávali skryté, a sú nepochybne ďaleko zaujímavejšie než akékoľvek hračky. Pár samostatných krokov potom môžete oslavovať ako veľký úspech, ale zostávajte pre istotu vždy v strehu.

 
bezpečný domov
Myslíte, že je čas trochu sa prejsť? Zistite, ako pomôcť vášmu dieťatku pri jeho prvých krôčikoch.
s hračkou

Veci existujú, aj keď ich nevidíme!

hry pre deti
TIP: Mrknite na ďalšie hry pre najmenšie deti.

Tiež pamäť a myslenie vášho dieťatka urobili veľký krok vpred. Dokáže si napríklad uvedomiť, že veci stále existujú, aj keď ich práve nevidí. Túto významnú schopnosť môžete ďalej rozvíjať a podporovať rôznymi hrami. Najjednoduchšie je jednoducho skryť hračku pod látkovú plienku. Bábätko sa rýchlo naučí, že keď plienku odkryje, dostane svoju hračku späť.


Hry na skrývačku podporia pamäť

Aj keď ste napríklad ešte nehrali obľúbenú hru na "BUBUBU – KUK", vaše zlatíčko na ňu možno príde úplne samo. Veľa detí miluje hru na schovávačku. Jednoducho schovajú tvár pod deku alebo plienku a potom vykuknú, aby mohli uvidieť vašu rozosmiatu tvár.

Hra ich bude baviť ešte viac, keď ich budete hľadať vo chvíli, keď sa schovávajú. Vetám ako: „Kam odišiel Tomáško?“ alebo „Kde je naša Markétka?“ sa budú určite smiať. Túto vďačnú hru môžete skúsiť aj so zakrývaním očí rukami. Uvidíte, že po vás bude dieťatko všetko opakovať.


Psychomotorický vývoj dieťaťa prinesie nové výzvy

Táto novonadobudnutá schopnosť však má v bežnom živote aj svoje úskalia. Bábätko môže pekne vyvádzať, keď vidí, že odchádzate. Vie, že stále existujete a niekde ste, ale bez neho. Strach z odlúčenia sa začína prejavovať už okolo 7. mesiaca. V takom prípade je veľmi dôležité dieťatku vysvetliť, že aj keď na chvíľu odídete, vždy sa k nemu vrátite späť. Obdobie úzkosti z vašej neprítomnosti síce prejde, ale bábätko bude potrebovať vašu podporu a lásku. 


Ako s dieťatkom nájsť spoločnú reč

Možno už je to mesiac alebo dva, čo ste počuli prvé skutočné slovo z úst svojho drobčeka. Bude síce ešte chvíľu trvať, než sa bábätko naučí naozaj hovoriť, ale to neznamená, že s vami nekomunikuje. Asi máte veľa signálov, podľa ktorých vzájomne spoznáte, o čom je „reč“. Keď chce bábätko napríklad zdvihnúť zo zeme alebo z jedálenskej stoličky, pravdepodobne k vám natiahne ruky. Síce je jasné, čo váš anjelik chce, ale urobíte dobre, keď budete všetko slovne popisovať. „Čo by si rád? Chceš zdvihnúť?“ Dieťa si tak začne spájať slová s rôznymi činnosťami i vecami.

Ďalším obľúbeným signálom je obyčajné mávanie rukou. Spočiatku učte dieťatko robiť „pá, pá“ len tak pre zábavu. Neskôr môžete mávanie spojiť s akýmikoľvek odchodmi. Zamávajte mu vždy, keď odchádzate a uistite ho, že sa zase vrátite. Uvidíte, že čoskoro vám bude automaticky mávať späť.

s mamičkou
Je dokázané, že deti sa naučia oveľa rýchlejšie hovoriť, keď pri rozprávaní k nim komunikujete aj pomocou znakov. Zistite, ako postupovať, keď slová nestačia… 

Neporovnávajte. Každé dieťatko je iné

Ak uvažujete o pokrokoch svojho dieťatka, majte na pamäti, že každé dieťa je jedinečné a nemožno ho s nikým porovnávať. Každé bábätko má svoju vlastnú cestičku vpred a nezáleží na tom, či sa naučí nové veci skôr alebo neskôr. Deti sa v tomto období vyvíjajú veľmi rýchlo a jednotlivé zručnosti preto nemožno zaškatuľkovať do jednotlivých mesiacov. Ak však máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky ohľadom správneho vývoja svojho dieťatka, opýtajte sa svojho pediatra.