Všetko o dojčení


OSVOJTE SI NAJLEPŠIE TECHNIKY A STAVTE NA DOJČIACI VANKÚŠ.

Vďaka správnej technike dojčenia a dojčiacemu vankúšu nebude z tejto časti materstva strašiak.

Ako zvládnuť dojčenie bez ťažkostí

Príchod bábätka na svet je pre všetkých jeho blízkych radosť. Pre mamičku, samozrejme, tiež, tú však čaká intenzívna starostlivosť o dieťatko. Ako ho správne dojčiť, aby boli spokojní obaja a vzájomnú blízkosť si užívali?

Viete, že dojčenie sa stáva súčasťou života matky a dieťaťa ideálne asi 30 minút po pôrode, najneskôr však do 2 hodín od príchodu človiečika na svet? A naďalej niekoľkokrát denne, obvykle 1 - 2 roky. Preto je dôležité si už na začiatku osvojiť správnu techniku dojčenia, aby z tejto nevyhnutnej súčasti materstva nebol strašiak, ktorého by sa mamička chcela čo najskôr zbaviť.

Materské mlieko po čase sčasti a potom úplne nahradí pevná strava. Prečítajte si, kedy je najlepší čas prejsť na pevnú stravu.

užijte si každú spoločnú chvilku

Aké sú teda správne techniky dojčenia, pri ktorých ide všetko hladko?

poloha tanečníka

Uľahčite si dojčenie špeciálnym vankúšom

Ženy už odpradávna premýšľali, ako sebe i svojim potomkom dojčenie čo najviac uľahčiť a spríjemniť. Dnes rady volia dojčenie s dojčiacim vankúšom z rôznych materiálov a s rôznymi výplňami, na ktorom má dieťa dokonalé pohodlie.

Dojčiace vankúše sa líšia váhou, rozmermi, tvarom a materiálmi – niektoré sú napríklad hypoalergénne, lepšie držia tvar, prípadne nešuštia. Väčšie vankúše sú vhodné i pre dojčenie dvoch detí zároveň.

Než začnete s akoukoľvek technikou, mali by ste poznať niekoľko všeobecných tipov:

  • Vždy prikladajte dieťa ku svojmu prsníku, nie prsník k dieťaťu.
  • Dojčenie vás nesmie bolieť – dosiahnete to správnou polohou „brucho na brucho“ a dotykom sacieho bodu dieťaťa, ktorý sa nachádza pod nosom na rozhraní mäkkého a tvrdého podnebia. Keď sa tohto bodu dotkne bradavka, spustí sa sací reflex.
  • Neprikladajte dieťa k tvrdému prsníku, radšej skúste prsník chladiť a pomaly odstriekavajte rukou. Dieťa by si možno s tvrdým prsníkom poradilo, ale pravdepodobne by vám zbytočne poranilo bradavku.

4 Techniky, ktoré odporúčajú odborníci

1. Poloha tanečníka

Dieťa majte položené a mierne naklonené od seba, musí byť však bruškom stále k vám. Jeho spodná ruka by vám mala objímať hrudník, vaše ruky by mali pohodlne spočinúť vedľa tela. Uvoľnite šiju a chrbát, aby sa na nich dojčenie nezačalo nepriaznivo podpisovať, a zvýšeným kolenom upravujte vzdialenosť dieťaťa od prsníka. Jednou rukou podopierajte prsník, druhú jemne vsuňte pod hlavičku dieťaťa. Dieťa by malo pohodlne rovno ležať bez toho, aby akokoľvek ohýbalo chrbát a krk.
Poloha tanečníka

2. Poloha Madony

Táto poloha sa od predchádzajúcej líši tým, že dieťa spočíva na jednej vašej ruke. Vždy dbajte na jeho pohodlie a správne prisatie s doširoka otvorenými ústami.
Poloha Madony

3. Bočná poloha

Na vytvorenie správnej bočnej polohy treba podložku. Dieťa na nej leží po boku matky, hlavičku má v úrovni prsníka a nožičkami smeruje k podpazušiu. Rukou pri prsníku, z ktorého dojčíte, podoprite dieťatku hlavičku, ak to bude pohodlnejšie, môžete ruku vymeniť.
Bočná poloha
Vhodnou podložkou na vytvorenie správnej bočnej polohy môže byť dojčiaci vankúš.

4. Poloha poležiačky

Nakoniec môžete vyskúšať aj polohu poležiačky, na boku. Hlavu si položte na vankúš, aby ste zbytočne nezaťažovali svoju šiju, dieťa si položte vedľa seba, pridržujte ho spodnou rukou, druhou rukou si podoprite prsník. Dbajte na to, aby dieťa nemalo v tejto polohe predklonenú alebo zaklonenú hlavičku.
Poloha poležiačky
Blízkosť matky je pre bábätko dôležitá. Dožičiť si ju môže nielen počas dojčenia, ale vzájomnú blízkosť podporí aj masáž pre bábätká.