Úžeh: Aké má príznaky a ako sa proti nemu chrániť?
Úžeh, úpal – tiež vám celý život robí problém zapamätať si, aký je medzi nimi rozdiel? Teraz si v tom konečne urobíte jasno. Predovšetkým ale zistíte to najdôležitejšie – ako sa pred nebezpečným úžehom chrániť, ako rozoznať jeho príznaky a čím ho v prípade núdze najrýchlejšie liečiť.
ROZDIEL MEDZI ÚPALOM A ÚŽEHOM
Kým za úžeh môže prehriatie mozgu v dôsledku dlhého pobytu na slniečku, úpal vzniká celkovým prehriatím organizmu. K úpalu najčastejšie dochádza v priestoroch, kde je veľké teplo, sú málo vetrané a vo vzduchu je príliš vysoká vlhkosť. Medzi príznaky úpalu patrí zmätenosť, dezorientácia v priestore, zrýchlené dýchanie, ale tiež kŕče, mdloby alebo pocity na zvracanie.
Čo je vlastne úžeh a ako vzniká?
Slnečné letné popoludnie si užívajte naplno, ale s rozumom. Úžeh vás môže postihnúť ľahšie, než si myslíte, a jeho následky neradno podceňovať.
Ako sa úžeh prejavuje a čím ho liečiť?
Bolí vás hlava a robí sa vám nevoľno? Zvýšte pozornosť. Úžeh sa môže prejavovať veľmi nenápadne, ale tiež veľmi závažne – záleží na tom, k akému intenzívnemu prehriatiu došlo a tiež na tom, ako rýchlo začnete liečbu.
Ako sa chrániť, aj keď si naplno užívate leto?
Najlepšia liečba je prevencia – pritom stačí pár jednoduchých krokov, ktoré znížia riziko úžehu a ešte vám spríjemnia dovolenku alebo horúce letné výlety.