Čo použiť na spáleniny od slnka: 6 overených tipov

Objavte 6 tipov starostlivosti o spálené pokožku. V sprievodcovi sa dozviete, aké sú bežné prejavy, ako dlho pretrvávajú a čo zmierni bolesť a urýchli regeneráciu.

K spáleniu pokožky dochádza vtedy, keď je vystavená nadmernému slnečnému žiareniu. Následne sa obvykle objaví začervenanie, bolestivosť a niekedy aj opuch. Vedieť, ako sa o spáleniny od slnka starať, je zásadné hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade môžete urýchliť regeneráciu a skrátiť dobu strávenú v nepohodlí. Správne ošetrenie postihnutých miest môže taktiež znížiť riziko poškodenia kože a prispieť k rýchlejšej obnove zdravo vyzerajúceho vzhľadu.

Čo je spálená pokožka a aké sú jej príčiny?

K spáleniu dochádza, keď je pokožka nadmerne vystavená ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnka alebo iných zdrojov, akými sú solária. To môže ďalej viesť k zápalu alebo poškodeniu kožných buniek, pri ktorom dochádza k odlupovaniu kože. Existujú 2 hlavné typy UV žiarenia: UVA a UVB, ktoré majú rôzne dopady. UVB žiarenie je primárne zodpovedné za spálenie kože, zatiaľ čo UVA žiarenie môže spôsobiť dlhodobé poškodenie, ako je fotostarnutie alebo predčasné vrásky.
mladá žena s blond vlasmi

K spáleniu ste náchylnejší, ak:

  1. Trávite veľa času vonku bez ochrany pred slnkom:
    Či už ste na pláži, na túre v horách alebo sa staráte o záhradu, vždy, keď ste vonku dlhší čas bez ochrany pokožky, zvyšuje sa riziko jej spálenia. Preto je dôležité používať krém s ochranným faktorom, nosiť pokrývku hlavy a iné oblečenie, ktoré zabraňuje priamemu dopadu slnečných lúčov, prípadne radšej uprednostniť pobyt v tieni.
  2. Máte svetlú alebo citlivú pokožku: 
    Ľudia so svetlým typom pokožky majú menej melanínu, pigmentu, ktorý poskytuje určitú ochranu pred UV žiarením. Pri jeho nižšej produkcii sa zvyšuje riziko spálenia. Podobne tak aj ľudia s vyššou citlivosťou môžu mať výraznejšie reakcie aj pri krátkom vystavení sa slnečným lúčom.
  3. Často chodíte do solária alebo používate opaľovacie lampy:
    Soláriá a lampy vyžarujú UV žiarenie, ktoré môže poškodiť pokožku a zvýšiť riziko spálenia. Časté používanie týchto umelých metód na opaľovanie môže viesť k postupnému poškodeniu pokožky, čo ju zároveň robí citlivejšou na slnečné lúče.
  4. Nachádzate sa v blízkosti reflexných povrchov, ako je voda, sneh alebo piesok:
    Tieto typy povrchov zosilňujú UV žiarenie, preto by ste mali byť v ich blízkosti opatrní. Plávanie, lyžovanie alebo pobyt na pláži môžu kvôli odrážaniu svetla zvýšiť riziko spálenia. UV žiarenie nedokáže úplne zablokovať ani okno, takže dlhodobé vystavenie sa slnku v interiéri môže poškodiť a v niektorých prípadoch aj spáliť pokožku.

6 bežných príznakov spálenia, na ktoré si treba dať pozor

Príznaky spálenej pokožky je potrebné včas rozpoznať, aby ste mohli rýchlo zareagovať. Často sa vyskytujú:
  1. Začervenanie: Pokožka je viditeľne červená a na dotyk horúca. Toto začervenanie je spôsobené zvýšeným krvným obehom, ktorý signalizuje, že sa telo snaží v postihnutej oblasti regenerovať poškodenie.
  2. Bolesť: Spálená pokožka je často bolestivá a citlivá na dotyk. V závislosti od závažnosti sa stupeň citlivosti môže pohybovať od mierneho nepohodlia až po silnú bolesť.
  3. Opuch: Spálenie od slnka môže spôsobiť, že sa začne objavovať opuch a pnutie. Ide pritom o príznaky zápalu, ktorý je reakciou tela na poškodenie.
  4. Pľuzgiere: V závažnejších prípadoch sa na spálenej koži objavia pľuzgiere. Tie sú naplnené tekutinou a môžu byť veľmi bolestivé. Je dôležité nesnažiť sa ich zbaviť, pretože slúžia na ochranu kože počas hojenia.
  5. Odlupovanie: Pri obnove po poškodení sa pokožka často začne odlupovať, čím sa zbavuje poškodených buniek. Je to bežná súčasť procesu hojenia, pri ktorom môže pokožka svrbieť.  
  6. Príznaky ako pri chrípke: V extrémnych prípadoch môže pálenie vyvolať celkovú reakciu organizmu, ako sú bolesti hlavy, horúčka, zimnica a vyčerpanie. Tieto príznaky môžu poukazovať na vážny stav, ktorý si môže vyžadovať lekárske vyšetrenie.

Starostlivosť o spálenú pokožku

Čo použiť na spáleniny od slnka?

Hneď ako zistíte, že ste sa spálili, je dôležité okamžite podniknúť kroky, ktoré môžu znížiť pocity nepohodlia a urýchliť regeneráciu. 
Mladá žena používa opaľovací krém Nivea
  1. Odíďte z priameho slnka:
    Prvým krokom je odísť zo slnka, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu. Vyhľadajte tieň alebo sa ukryte vo vnútri. Zabráňte ďalšiemu kontaktu spálených miest so slnečnými lúčmi.
  2. Ochladzujte pokožku:
    Dajte si chladnú (nie ľadovú) sprchu, ktorá pomôže pri upokojení. Vyhnite sa horúcim kúpeľom alebo sprchám, pretože horúca voda môže spálenú pokožku ešte viac podráždiť.
  3. Studené obklady:
    Použite studený vlhký obklad a nechajte ho na postihnutých miestach počas jedného priloženia maximálne 10 –15 minút. Pomôžete tým zmierniť bolesť a pocit tepla. Na spálenú pokožku neprikladajte ľad ani príliš studené obklady.
  4. Zostaňte hydratovaní:
    Pite dostatočné množstvo vody, aby ste pomohli telu zotaviť sa. Voda sa z poškodenej pokožky ľahšie odparuje, a preto je potrebné ju častejšie dopĺňať.
  5. Naneste hydratačný krém:
    Keď je vaša pokožka po sprche alebo kúpeli ochladená, naneste na ňu jemný hydratačný krém alebo krém po opaľovaní, ktorý ju hydratuje a pomôže zabrániť jej olupovaniu. V závislosti od závažnosti spálenia môže byť vhodné vyhľadať radu zdravotníka, ktorý vám odporučí vhodný produkt.
  6. Zvážte lekárske vyšetrenie:
    Ak cítite bolesť, môžu vám pomôcť aj bežne dostupné lieky na jej utlmenie. V prípade závažných príznakov, ako sú veľké pľuzgiere, extrémna bolesť, známky zápalu alebo vysoká teplota, odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.
Súhrn poznatkov

Čo pomáha na spálenú pokožku?

Príčiny spálenia:
UV žiarenie zo slnka poškodzuje kožné bunky, spôsobuje začervenanie, bolesť a opuch.

Rizikové faktory:
Zvýšené riziko spálenia slnkom hrozí, ak ste vonku bez ochrany pred slnkom, máte svetlý odtieň pokožky, chodíte do solária alebo sa nachádzate v prostredí s reflexnými povrchmi, ako je voda alebo sneh.

Varovné príznaky:
Dávajte si pozor na začervenanie, bolesť, opuch, pľuzgiere, olupovanie kože a príznaky podobné chrípke a rýchlo konajte.

Tipy na starostlivosť:
Ukončite pobyt na priamom slnku, pokožku schlaďte, použite prípravok na starostlivosť po opaľovaní a pite veľa vody, aby ste zostali hydratovaní. Ak sa objavia pľuzgiere, neprepichujte ich. Ak sú pľuzgiere rozsiahle alebo pozorujete iné závažné príznaky, vyhľadajte lekára.

Prevencia spálenia

Ako sa vyhnúť spáleniu slnkom

Aby ste sa vyhli spáleniu, je dôležité chrániť pokožku pred slnkom. Stačí na to niekoľko jednoduchých krokov:
žena aplikuje NIVEA SUN UV Face Specialist Invisible Daily Fluid SPF 50+

Skontrolujte UV index:

Ten meria, aké silné je slnečné žiarenie v daný deň. Skôr ako sa vyberiete von, skontrolujte hodnotu UV indexu. Ak je vysoká, znamená to, že je vyššie riziko spálenia sa a mali by ste venovať zvýšenú pozornosť ochrane svojej pokožky.

Používajte opaľovací krém:

Aplikujte širokospektrálny opaľovací krém s minimálnym ochranným faktorom SPF 30. Naneste ho na všetky odhalené miesta vrátane uší, krku a nôh. Vrstvu by ste mali obnovovať každé 2 hodiny, častejšie, ak plávate alebo sa výrazne potíte. Objavte NIVEA Hydratačný sprej na opaľovanie OF 30, ktorý poskytuje okamžitú ochranu pred slnkom a udržuje pokožku hydratovanú až po dobu 48 hodín*.

Dôkladne nanášajte opaľovací krém:

Na celé telo použite približne 35 ml (alebo spolu sedem čajových lyžičiek, jednu na každú časť tela) opaľovacieho krému. Nezabudnite ho naniesť na často zanedbávané miesta, ako je zadná časť krku, špičky uší a odhalené miesta vo vlasoch. 

Vyhľadávajte tieň:

Zdržiavajte sa čo najviac v tieni, najmä počas hodín s najsilnejším slnečným žiarením – od 10. do 16. hodiny.

Venujte špeciálnu pozornosť citlivým oblastiam:

 tvár je jednou z oblastí najviac vystavených slnku a môže sa ľahko spáliť. Preto používajte krém s vyšším ochranným faktorom SPF, odporučiť vám môžeme NIVEA Ľahký pleťový krém na opaľovanie Invisible Daily Fluid OF 50+, ktorý bol špeciálne navrhnutý na starostlivosť o pleť. Chráni pred UVA, UVB a pôsobí proti vysokofrekvenčnému viditeľnému žiareniu, ktoré pri pobyte vonku poškodzuje pokožku a vedie k jej predčasnému starnutiu.
Dôležité je aj taktiež naniesť balzam na pery, ktorý zintenzívňuje hydratáciu a zároveň vytvára ochrannú vrstvu proti vonkajším vplyvom, ako je napríklad UV žiarenie. Neprehliadnite náš Balzam na pery Sun Protect alebo Balzam na pery Hydro Care, ktoré obsahujú ochranný faktor SPF 15 a pery nielen chránia pred UV žiarením, ale ich aj zjemňujú.

*Overené prístrojovým testom na 50 dobrovoľníkoch.

Ďalšie tipy, ako zabrániť zhoršeniu stavu spálenej pokožky

  • Vyhýbajte sa niektorým výrobkom: Zo svojej starostlivosti by ste mali vyradiť kozmetiku s vazelínou alebo vysokým obsahom tuku, ktorá môže zadržiavať teplo a zhoršiť
    stav spálenín. 

  • Nenoste tesné oblečenie: Zvoľte si voľnejšie oblečenie z jemných tkanín, ktoré nedráždi spálené miesta.

Zhrnutie

Spáleniny vznikajú v dôsledku nadmerného vystavenia sa UV žiareniu a spôsobujú začervenanie, bolestivosť a opuchy. Správna starostlivosť o pokožku umožňuje jej rýchlejšie hojenie a pomáha tak znižovať riziko poškodenia. Účinná starostlivosť zahŕňa ochladzovanie, používanie hydratačného krému po opaľovaní a hydratáciu v podobe pravidelného pitia vody. Aby ste predišli spáleniu používajte opaľovací krém počas celého dňa, vyhľadávajte tieň a noste ochranný odev.

Často kladené otázky

Ako sa starať o pokožku spálenú od slnka?

Odíďte zo slnka, ochlaďte pokožku jemnou vlažnou sprchou a naneste hydratačný krém po opaľovaní. V prípade silnej bolesti, rozsiahlych pľuzgierov alebo vysokej teploty sa poraďte s lekárom.

Ako dlho trvajú príznaky spálenia od slnka?

Spálená pokožka sa zvyčajne hojí 3 až 5 dní, pričom u ťažších prípadov to môže trvať jeden až dva týždne.

Aký je najlepší spôsob prvej pomoci pri spálenej pokožke od slnka?

Prvoradým krokom je schladenie pokožky sprchou alebo kúpeľom. Dôležité je tiež starať sa o hydratáciu používaním osviežujúceho krému po opaľovaní na báze aloe vera a pitím dostatočného množstva tekutín, čo môže pomôcť vašej pokožke rýchlejšie sa zotaviť.

Ako sa rýchlo zbaviť spálenín od slnka?

Rýchlosť zotavenia sa zo spálenia závisí od jeho závažnosti a následnej starostlivosti. Okamžite sa ochlaďte, naneste hydratačný krém a pite veľa vody, aby ste urýchlili hojenie. V prípade závažných príznakov vyhľadajte lekára, ktorý vám ponúkne najvhodnejšie spôsoby liečby. 

Ako na odlupovanie pokožky pri spálení sa od slnka?

Reakcia pokožky závisí najmä od závažnosti spálenia. Hoci najlepšou metódou je prevencia prostredníctvom vhodnej ochrany pred slnkom, riziko olupovania pokožky možno znížiť pravidelným zvlhčovaním kozmetickými prípravkami. V závažnejších prípadoch môže byť prospešnejšia priama návšteva lekára.