Ako zabaviť deti

Ako zabaviť deti, aby ste na seba mali aspoň chvíľu čas


SKÁČU VÁM OBČAS DETI PO HLAVE? PORADÍME VÁM, AKO MALÉ SVIŠTE ZABAVIŤ, ABY STE MALI CHVÍĽKU PRE SEBA.

S deťmi je svet naozaj tak trochu hore nohami. Ak márne premýšľate, kedy ste si naposledy vypili svoju kávu teplú a z odrastov na hlave sa stalo ombré, je najvyšší čas na zmenu. Pripravili sme pre vás tipy, ako deti aspoň na chvíľku zabaviť a užiť si: Buď tú slávnu (materskú) „dovolenku“ alebo spoločný čas, keď sú odrastenejšie deti doma a nie v škole.

Nastavte si režim

Doma s deťmi sa často môže zdať, že sa čas doslova zastavil. Z jedného rohu na vás kričí kôš plný bielizne, z druhého práca a v treťom sa zlostí dieťatko. Keď práve nemáte poruke otecka či babičky na stráženie, musíte si nastaviť spoločný režim, vďaka ktorému všetko lepšie zvládnete.

Pokúste sa nájsť rovnaký čas pre rutinné činnosti, ktoré sa budú opakovať každý deň. Rovnaký čas budíčka, popoludňajšieho odpočinku, večierky, ale aj rovnakú dobu jedla. Vďaka základným pravidlám bude vaše dieťa vedieť, čo ho v nasledujúcich chvíľach čaká a pocit istoty mu dodá pokoj. A vám koniec koncov tiež.


Stavte na klasiku: Rozprávky

Po obede, pred spaním, kedykoľvek. Čítanie rozprávok je jedna zo základných vecí, o ktoré by nemalo byť ochudobnené žiadne dieťa. Nielenže čítanie rozvíja detskú predstavivosť a fantáziu, ale tiež podporuje sústredenosť, tvorbu slovnej zásoby a trénuje pamäť. Čítať deťom nemusíte len vy, ale môžu si čítať navzájom – napríklad v rámci precvičovania do školy. A vy pre seba máte aspoň chvíľku (relatívneho) pokoja.

Môžete siahnuť po obľúbených knižkách zo svojho detstva, alebo vyskúšať NIVEA rozprávky, v ktorých Tinka, Šimon a králik zažívajú najrôznejšie dobrodružstvá. Navyše sú rozprávky sprevádzané krásnymi ilustráciami, ktoré sú aj vo forme maľovaniek, a tak deti môžu vyjadriť svoje kreatívne ja.  


3,2,1: Tvoríme!

Deti milujú tvorenie. Či už ide o stavanie z hliny, maľovanie temperami, modelovanie alebo napríklad pečenie. Využite spoločný čas a vytvorte niečo, čo budete mať každý deň na očiach. Recyklujte staré plechovky NIVEA a vytvorte si bylinkovú záhradku, šperkovnicu či hodiny.
Na internete nájdete nepreberné množstvo nápadov na tvorenie z najrôznejších materiálov – vrátane predlôh, šablón a presných postupov. Kreatívne činnosti deťom rozvíjajú predstavivosť, jemnú motoriku, trpezlivosť a mnohé ďalšie. Takže pripraviť sa, pozor, tvoríme!

Aby spoločné učenie nebolo mučenie

Mnoho rodičov prekvapuje náročnosť spoločného učenia sa s potomkami. A to nielen časovo, ale aj psychicky. Pre deti aj rodičov. Na čo teda dať pri domácom učení pozor:

  • Majte poriadok. Vyhraďte si pre učenie konkrétnu časť dňa. A nerobte kompromisy – inak domácu výučbu neusledujete.
  • Vykašlite sa na „písanie nanečisto“. Chyby k životu patria a stresovať školáka neustálym prepisovaním je zbytočné.
  • Neporovnávajte. Bol starší súrodenec lepší v matematike? No a čo? Ak budete deti nahlas porovnávať, nepomôžete im.
  • Chváľte. Spočítať správne rovnicu s dvoma neznámymi nie je samozrejmosť. Preto chváľte za pokroky, úspechy, všetko, čo sa podarí.
  • Nestrácajte nervy. Možno až teraz doceňujete trpezlivosť triednej učiteľky. Nenadávajte, nevyčítajte, ale zhlboka sa nadýchnite a pustite sa znovu do vysvetľovania. 

Najlepšie hračky sú veci, ktoré nie sú hračky

Myslíme aj na tých najmenších, pre ktorých platí jedno pravidlo. Najlepšia hračka je vždy to, čo hračka nie je. Hrnce, varešky, hubky na riad, ramienka, prázdne PET fľaše, skrátka všetko, čo sa v bežnej domácnosti vyskytuje. 

 

Deti objavovaním nových vecí rozvíjajú jemnú motoriku a zároveň spoznávajú základné veci, s ktorými sa počas života stretnú. Ak ich teda nebavia hračky, nezúfajte a rozhliadnite sa okolo seba. 

Malí veľkí pomocníci
 

Nahromadené množstvo detskej energie môžete využiť aj vo svoj prospech. Zapojte deti do upratovania domácnosti, a sfúknite tak dve muchy jednou ranou. V mladšom veku deti upratujú veľmi rady, s pribúdajúcimi rokmi už je to trochu horšie. Využite to, že detičky rady napodobňujú to, čo robíte vy. 

 

Radšej deťom nedávajte do ruky chemické prípravky, ktorými by si mohli ublížiť. Vhodné je napríklad utieranie prachu mokrou handričkou či zametanie. Aj keď je veľmi pravdepodobné, že prácu po deťoch budete musieť upraviť, stojí to za to. 


Bunker, prekážková dráha alebo cesta za pokladom

Preneste sa do svojich detských rokov. Čo vám urobilo najväčšiu radosť? Iste sa vám pri pohľade na domácky postavený bunker rozsvietili oči nadšením. Stavba síce zaberie trochu viac času, ale deti sa s ním potom vyhrajú dlhé hodiny. A z čoho ho postaviť? Využite stoličky, deky, vankúše, prestieradlá. Fantázii sa medze nekladú. Zapojte do stavania aj deti. Dovnútra im potom môžete nanosiť hračky, knižky a napríklad aj nejaké dobroty. A zase máte pár desiatok minút len pre seba.

Rovnaké nadšenie u detí vyvolá prekážková dráha (ak máte záhradu) alebo cesta za pokladom. Ak vám došli nápady, stačí sa pozrieť na internet, kde je nespočetné množstvo rôznych variantov. Deti sa unavia nielen fyzicky, ale budú musieť pri zdolávaní úloh viac premýšľať a rozvíjať hrubú aj jemnú motoriku



Keď mamička nemôže, „telka“ vždy pomôže

Potrebujete sa sústrediť na prácu, nalakovať si nechty alebo si len prečítať kapitolu z obľúbenej knihy? Často sa môžete snažiť, ako chcete, ale detské štebotanie neutícha. Že modré svetlo nie je (nielen) pre deti zdravé, asi nemusíme zdôrazňovať. Ale jedna rozprávka denne rozhodne nie je škodlivá. 

Snažte sa však vybrať rozprávku primeranú veku dieťaťa. Starším nezbedníkom môžete pustiť napríklad aj niečo ľahko náučné. Deti by ste k televízii rozhodne nemali „odkladať“ – extrémom je ale aj opačný prístup a úplné odopieranie sledovania rozprávok a detských relácií.