Najčastejšie otázky o dojčení


AKO ČASTO, AKO DLHO A ČO (NE)JESŤ?

Hovorí sa, že dojčenie je tá najprirodzenejšia vec na svete. Aj tak je ale dobré mať vedomosti v zásobe…

Ako dlho a ako často novorodenca dojčiť?

Ako dlho je normálne bábätko dojčiť?

Každé bábätko je iné. Niektoré aktívne sajú, iné pri dojčení pospáva. Novorodenca môžete nechať pri prsníku dlhšiu dobu – napríklad aj 30 minút. Hraničná dĺžka priloženia sa pohybuje okolo 45 minút. Na pravidlo 20 minút teda rovno zabudnite. Krátke prestávky počas sania sú normálne. Ak sa vám ale zdá, že dieťatko ihneď zaspáva, skúste ho po chvíli povzbudiť, aby salo jemným hladením za uškami, pod bradičkou alebo na nožičkách a ručičkách.


Ako často novorodenca dojčiť?

V prvých dňoch a týždňoch po pôrode je potrebné bábätko nechať, aby si samo povedalo, ako často potrebuje jesť. Neskúšajte také maličké dieťatko naučiť nejakému poriadku. Rovnako by to nakoniec stresovalo vás oboch. Ak začnete zvyky bábätka pozorovať, čoskoro prídete na to, aké správanie značí blížiaci sa hlad.

Novorodenec rýchlo rastie a to, čo vyzeralo ako pravidelné intervaly dojčenia, sa bude týždeň čo týždeň meniť. Všeobecne sa dá ale povedať, že novonarodené bábätko potrebuje nakŕmiť každé 2 – 4 hodiny. Do bruška sa toho ešte toľko nevmestí, preto dojčatá potrebujú menšie dávky, ale zato často – aj v noci.




Čo pri dojčení (ne)jesť pre spokojné bruško bábätka?

Môžete jesť vlastne všetko. Dnes už nie sú zakázané ani potenciálne alergény, ako sú orechy, mlieko či ryby. Platí to, čo pred tehotenstvom – vynechajte iba tie potraviny, na ktoré ste sama alergická. Raz za čas dokonca neublížia ani vyprážané hranolčeky, čokoláda alebo malá káva.

To ale neznamená, že je v poriadku stravovať sa vo fast foodoch alebo jesť príliš mnoho sladkostí. Pre bezproblémové dojčenie je nevyhnutná pestrá a kvalitná strava, ktorú si doprajte v pravidelných dávkach. Rovnako dôležitý je i pitný režim. V momente, kedy žena cíti smäd, je už väčšinou „o päť dvanásť“. Preto je dobré, dať si pohár s vodou na viditeľné miesto. Sladené limonády, ovocné džúsy a sýtené nápoje nie sú vhodné, mohli by bábätko nadúvať.

orechy
poháre vody

Ktoré potraviny po dojčení nadúvajú a škodia?

Pestrá strava je skvelá pre vás i bábätko. Mať sa na pozore ale treba pred nevítanými hosťami – nadúvaním a alergiami. Ktorým potravinám je teda lepšie sa oblúkom vyhnúť?
potraviny
  • jahody
  • korenené jedlá
  • veľké množstvo mliečnych výrobkov
  • alkohol
  • veľa cukru
  • konzervanty a „éčka“
  • čerstvé (najmä biele) pečivo
  • strukoviny všeobecne
  • kapusta a kel
  • karfiol
  • cibuľa
  • potraviny obsahujúce droždie

 

Pitný režim je dôležitý

Odpozorujte, čo vyhovuje vám a dieťatku

V prvých týždňoch života bábätka majte na pamäti, že každému dieťatku vyhovuje niečo iné. Niektoré ľahko nadojčíte počas 15 minút, inému nepostačí ani 30. Niektoré vyžaduje mlieko každé 2 hodiny, iné si v noci rado pospí a na jedlo si ani nespomenie. A rovnaké je to i s potravinami. Zo začiatku si problematické jedlá odpustite.

Po 4 – 6 týždňoch postupne prejdete na jedlo, na ktoré ste zvyknutá. Veľmi rýchlo sa ukáže, čo v mlieku prekáža práve vášmu dieťatku. A po nejakej dobe bude na programe otázka: Je čas prejsť na pevnú stravu?