mladá žena sa usmieva

Ako odstrániť čierne bodky na tvári

Objavte príčiny vzniku čiernych bodiek, osvojte si účinné spôsoby, ako im predchádzať a preskúmajte možnosti cielenej starostlivosti na dosiahnutie čistejšej a zdravšej pleti.

Čierne bodky sú drobné tmavé škvrny, ktoré sa objavujú, keď sa póry upchajú mazom a odumretými kožnými bunkami. Na rozdiel od bielych bodiek zostávajú na povrchu otvorené, čo spôsobuje oxidáciu zachytených nečistôt a ich následné sčernenie.

 

Existujú dva hlavné typy upchatých pórov alebo komedónov:

  1. Otvorené komedóny: Typické čierne bodky, kde upchatý pór zostáva otvorený, čo vedie k oxidácii a tmavému vzhľadu.

  2. Uzavreté komedóny: Často sa označujú ako biele hlavičky. Vznikajú vtedy, keď upchatý pór zostane uzavretý, čo bráni oxidácii.

Čierne bodky sa obvykle vyskytujú na týchto častiach tela:

  1. Tvár:
    Najmä na nose, čele a brade. V týchto oblastiach, známych ako T-zóna, sa zvyčajne nachádza väčšia koncentrácia mazových žliaz, ktoré spôsobujú intenzívnejšiu produkciu mazu. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť tvorby čiernych bodiek na tvári. 

  2. Chrbát:
    Najmä jeho horná časť a ramená. Pokožka je v týchto oblastiach hrubšia a má väčšie mazové žľazy, takže je náchylnejšia na tvorbu čiernych bodiek.

  3. Hrudník:
    Táto oblasť sa vyznačuje vysokou hustotou mazových žliaz, ktoré môžu produkovať nadbytok kožného mazu. Ten sa následne mieša s odumretými kožnými bunkami, čím upcháva póry a vytvára čierne bodky.




Čo spôsobuje vznik čiernych bodiek?

mladá žena sa dotýka tváre
  1. Nadmerná produkcia mazu: 
    Nadmerná činnosť mazových žliaz vytvára až príliš veľké množstvo kožného mazu, ktorý sa začne hromadiť a miešať s inými nečistotami. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť upchávania pórov a vzniká tak prostredie, ktoré podporuje vznik čiernych bodiek. 
  2. Odumreté kožné bunky: 
    Hromadenie odumretých kožných buniek sa môže miešať s kožným mazom, čo vedie k upchatiu pórov. Odumreté kožné bunky, ktoré sa riadne neodstránia, môžu zablokovať pilosebaceózne folikuly a prispieť tak k vzniku čiernych bodiek.
  3. Hormonálna nerovnováha: 
    Hormonálne zmeny, kolísanie hormónov, najmä počas puberty, menštruácie alebo tehotenstva stimulujú činnosť žliaz, čo môže zvýšiť produkciu kožného mazu a výskytu čiernych bodiek. 
  4. Návyky pri starostlivosti o pleť: 
    K tvorbe čiernych bodiek môže prispieť nepravidelné čistenie alebo používanie komedogénnych (póry upchávajúcich) produktov.
  5. Strava a životný štýl: 
    Strava s vysokým obsahom tuku, fajčenie a stres môžu zvýšiť produkciu nadbytočného mazu a spôsobiť rôzne kožné problémy. Nezdravý životný štýl a nevhodné stravovacie návyky majú neblahý vplyv na celkový stav pokožky, ktorá je v dôsledku toho náchylnejšia na vznik čiernych bodiek.
  6. Genetika: 
    Genetická dispozícia môže ovplyvniť produkciu mazových žliaz a štruktúru pórov, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku čiernych bodiek.

Spôsoby ošetrovania čiernych bodiek

Je možné čierne bodky úplne odstrániť?

Dermatológovia potvrdzujú, že neexistujú žiadne okamžité a zázračné spôsoby, ako bezpečne odstrániť čierne bodky z pokožky spoľahlivo a bez rizika infekcie a zápalu. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať, aby ste aspoň znížili ich výskyt:

  1. Naparovanie: 
    Naparujte si tvár 5 až 10 minút. Otvoríte tým póry, zmäkčíte nečistoty a kožný maz, čo uľahčí hĺbkové čistenie pleti a účinné odstránenie čiernych bodiek. Pri naparovaní postupujte opatrne – s uterákom na hlave sa pomaly nakloňte nad misu s horúcou vodou alebo použite špeciálne zariadenie na naparovanie tváre. 

  2. Čistite si pleť každý deň, ale nepreháňajte to: 
    Nadmerné umývanie môže zbaviť pokožku jej prirodzených olejov, čo môže viesť k zvýšenej produkcii kožného mazu a vzniku väčšieho množstva čiernych bodiek. Preto je dôležité používať šetrné produkty vždy, keď je to možné.

  3. Vyhnite sa vytláčaniu čiernych bodiek: 
    Príliš silný tlak v snahe mechanicky odstrániť čierne bodky môže viesť k dlhodobému zhoršeniu stavu pokožky a spôsobiť ďalšie narušenie jej štruktúry. 

  4. Čistiace náplasti: 
    Na čierne bodky na nose a ďalšie časti tváre výborne fungujú špeciálne čistiace náplasti. Po aktivácii vodou priľnú k pórom a odstránia čierne bodky a nečistoty z povrchu pokožky. 
 

Akú starostlivosť o pleť zvoliť, aby ste predišli tvorbe čiernych bodiek

Dôsledné dodržiavanie účinnej starostlivosti o pleť môže pomôcť predchádzať tvorbe čiernych bodiek a zamerať sa na možné príčiny ich vzniku. 

Začleňte nasledujúce kroky do vašej bežnej rutiny a vyhnite sa vzniku čiernych bodiek:
NIVEA Derma Skin Clear Exfoliátor

1. Čistenie pleti (ráno a večer):

Ráno aj večer pleť dôkladne vyčistite, aby ste odstránili nahromadenú mastnotu a make-up. Vyskúšajte NIVEA Čistiaci pleťový gél Derma Skin Clear na pleť so sklonom k tvorbe pupienkov s kyselinou salicylovou a niacínamidom, ktoré hĺbkovo čistia póry a redukujú ďalšie nedostatky pleti.

2. Peeling/Exfoliácia (2-3 krát týždenne)

NIVEA Čistiaci pleťový peeling Derma Skin Clear je ideálny na použitie hneď po čistení, aby produkty prenikli skutočne hlboko a odstránili odumreté kožné bunky. Zloženie s kyselinou salicylovou a niacínamidom pomáha uvoľňovať póry a zdokonaľovať štruktúru pleti. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov ho zaraďte do svojej večernej rutiny 2 až 3-krát týždenne.

3. Čistiaca pleťová voda (Voliteľné – ráno a večer):

Následne použite čistiacu pleťovú vodu bez alkoholu na vyrovnanie pH pleti a zabránenie tvorby čiernych bodiek. Tento postup by mal odstrániť všetky zvyšky nečistôt, ktoré ste mohli minúť v prvom kroku. Rovnako sťahuje póry, čo znižuje pravdepodobnosť ich upchatia a redukuje celkovú mastnotu pleti, čím zabraňuje nadmernému hromadeniu kožného mazu. NIVEA Čistiaca pleťová voda Derma Skin Clear pomáha hydratovať a kontrolovať mastnotu pleti a zároveň zjemňuje a čistí póry.

4. Sérum (len ráno)

Na riešenie problémov s čiernymi bodkami môžete tiež zvážiť použitie sér s obsahom niacínamidu, ktoré pomáhajú s reguláciou mastnoty pleti. Tie môžu tiež znižovať vznik upchatých pórov a udržovať čistejšiu pleť.
NIVEA SUN UV Specialist Derma Skin Clear SPF 50+ Fluid

5. Chemická exfoliácia (len ráno):

Exfoliácia sa vo všeobecnosti odporúča 1 až 2-krát týždenne a spočíva v nanesení exfoliačného produktu na pokožku, jeho niekoľkominútovom pôsobení a následnom dôkladnom opláchnutí vodou. NIVEA Nočný exfoliátor Derma Skin Clear je jemný produkt na starostlivosť o pleť, ktorý môžete nechať pôsobiť a používať každý večer. Obsahuje kyselinu salicylovú, kyselinu glykolovú a niacínamid, ktoré exfoliujú pokožku, pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky a uvoľňujú póry, čím zabraňujú hromadeniu nečistôt a vzniku čiernych bodiek. Exfoliáciu by ste mali vykonávať ako posledný krok vašej večernej rutiny, aby mohla na vašu pleť pôsobiť celú noc. A nezabudnite si pozorne prečítať návod na použitie na obale.

6. Hydratačný krém (ráno a večer):

Ak je vaša pleť stále suchá, zvážte používanie ľahkého nekomedogénneho hydratačného krému, ktorý môže pomôcť predchádzať vzniku čiernych bodiek. Zabraňuje nadmernej produkcii mazu v pokožke a znižuje riziko tvorby čiernych bodiek. Vyhnite sa však používaniu hydratačného krému po použití NIVEA Nočného exfoliátora Derma Skin Clear, pretože to môže znížiť jeho účinnosť.

7. Opaľovací krém:

Na okamžitú ochranu pred UVA/UVB žiarením použite širokospektrálny opaľovací krém na tvár. Vyskúšajte NIVEA Ľahký pleťový krém na opaľovanie Derma Skin Clear OF 50+ s komplexom proti pupienkom a niacínamidom, ktorý pomáha predchádzať upchatým pórom a nedostatkom pleti tým, že absorbuje z jej povrchu prebytočný kožný maz a nezanecháva pocit mastnoty.

Zmena životného štýlu ako prevencia vzniku čiernych bodiek

  1. Zdravá strava: 
    Jedzte vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. Potraviny plné živín a vitamínov podporujú celkové zdravie pokožky a znižujú pravdepodobnosť nadmernej produkcie mazu a upchatých pórov.

  2. Hydratácia: 
    Nastavte si pravidelný pitný režim, aby bola vaša pokožka vždy hydratovaná. Takto udržíte jej dlhodobú pružnosť a zároveň znížite riziko nadprodukcie kožného mazu.

  3. Vyhýbajte sa kontaktu s tvárou: 
    Neprenášajte zbytočne mastnotu a rôzne nečistoty z rúk na vašu tvár. Minimalizujte kontakt prstov s vašou pleťou – zabránite tak zaneseniu baktérií a mazu, ktoré môžu prispieť k vzniku čiernych bodiek a iných nedokonalostí.

  4. Zvládanie stresu: 
    Nájdite si vhodné techniky na odbúravanie stresu, ako je meditácia a cvičenie. Tie znižujú produkciu stresových hormónov, ktoré môžu stimulovať mazové žľazy a prispievať k tvorbe čiernych bodiek.

Ako odstranit cierne bodky

Prehľad faktov:

Pravidelnosť:
Efektívne výsledky dosiahnete, keď sa o svoju pleť budete pravidelne starať, čo je najlepší spôsob, ako odstrániť čierne bodky a predchádzať ich vzniku. 

Čistenie nástrojov na nanášanie mejkapu:
Pravidelne čistite štetce a hubky na make-up, aby ste zabránili hromadeniu baktérií, ktoré môžu prispieť k tvorbe čiernych bodiek.

Vyhýbajte sa dotýkaniu tváre:
Zamedzíte tým prenosu mastnoty a nečistôt z rúk na pleť.

NIVEA Derma Skin Clear

Inovatívny rad NIVEA Derma Skin Clear je vytvorený s cieľom podporiť čistejší a jemnejší vzhľad pleti. Využíva účinnú kombináciu kyseliny salicylovej a niacínamidu, ktorá pri pravidelnom používaní uvoľňuje póry a znižuje výskyt bielych a čiernych bodiek. Ak je vaša pleť náchylná na pupienky a výsevy, tieto vysokokvalitné produkty môžu byť riešením, ktoré ste hľadali.

Ako vždy, pri aplikácii nového produktu sa riaďte pokynmi uvedenými na etikete. V prípade neočakávanej reakcie alebo žiadneho zlepšenia ani po 4 až 8 týždňoch pravidelného používania, sa poraďte s dermatológom.

Súhrn

Výskyt čiernych bodiek ovplyvňujú faktory, ako je nadmerná produkcia kožného mazu, hormonálne zmeny, zlé návyky v starostlivosti o pleť a genetika. Dodržiavajte stálu rutinu v starostlivosti o pleť, ktorá by mala zahŕňať jemné čistenie a pravidelný peeling. Predchádzajte čiernym bodkám používaním nekomedogénnych produktov. Na podporu sviežeho vzhľadu si vypestujte zdravé životné návyky. Ak sa vám čierne bodky nedarí dlhodobo odstrániť a nechcete narušiť svoju kožnú bariéru, vyhľadajte odbornú pomoc a nechajte si poradiť vhodné možnosti ošetrenia problematickej pleti.

Často kladené otázky

Zmiznú čierne bodky prirodzenou cestou?

Čierne bodky, ktoré sa neodstránia mechanicky, občas vymiznú samé. Niektoré hlbšie posadené však môžu na pleti zostať a upchávať póry.

Ako odstránim čierne bodky?

Čierne bodky odstránite pomocou účinných zložiek, ako sú kyselina salicylová a AHA, ktoré exfoliujú odumreté kožné bunky, a niacínamid, ktorý znižuje produkciu mazu.

Je v poriadku čierne bodky vytláčať?

Hoci je to častokrát lákavé, vytláčanie čiernych bodiek dôrazne neodporúčame, pretože si môžete spôsobiť poranenie pokožky, čo môže viesť k hyperpigmentácii alebo jazvám.

Čo sa stane, ak sa nebudem o čierne bodky starať?

Neošetrené čierny bodky sa môžu časom premeniť na vyrážky a spôsobiť nedokonalosti na pokožke.

Čo sú komedóny?

Póry alebo pilosebaceózne folikuly, ktoré sa upchali baktériami, mazom a odumretými kožnými bunkami, sa na pokožke objavia ako tmavé alebo svetlé bodky alebo hrbolčeky.