Prechod? Poradíme vám, ako ho zvládnuť

Z klimaktéria sa nemusíte rúcať

Poradíme vám, ako ho zvládnuť s gráciou! Máte návaly horúčavy, trpíte nespavosťou, bolí vás hlava a menštruácia si robí, čo chce? Možno sa o slovo hlási menopauza. Slovo, ktoré väčšina žien počuje nerada. My vám ukážeme, ako sa toto náročné obdobie dá zvládnuť. V pokoji, s prehľadom a gráciou.

Čo sa s vami vlastne deje?

Menopauze predchádza klimaktérium, ktoré sa o slovo hlási zhruba 5 rokov pred samotnou stratou menštruácie, čiže menopauzou. Ide o obdobie, v ktorom mozgový podvesok začína pracovať pomalšie a z vaječníkov sa prestávajú uvoľňovať vajíčka. Ruka v ruke s tým ide nepravidelná menštruácia, ktorá často môže byť paradoxne silnejšia ako predtým, alebo návaly horúčavy a zimy. 

 

Vedeli ste, že klimaktérium a menopauza sú často zamieňané slová? Pritom ich význam sa líši. Klimaktérium je označenie pre celé obdobie, ktoré nastáva pred menopauzou. Menopauza je okamih, keď žena stratí menštruáciu úplne. 

Prechod? Poradíme vám, ako ho zvládnuť

Ako spoznáte, že je tu

Prechod? Poradíme vám, ako ho zvládnuť
Prechod začína klopať na dvere medzi 45. a 55. rokom života. V Slovenskej republike sa najčastejšie objavuje u žien v 51 rokoch. Medzi najčastejšie príznaky patrí nespavosť, podráždenosť, návaly tepla a zimy, nepravidelná menštruácia a výkyvy nálad. 

Pozorujete na sebe niektoré z príznakov? Aby ste mali istotu, že ide skutočne o príznaky klimaktéria, môžete si urobiť jednoduchý a rýchly test, ktorý si môžete zakúpiť v každej lekárni. Ak test nástup klimaktéria naozaj potvrdí, je dobré navštíviť gynekológa, ktorý s vami preberie všetky okolnosti a pri veľkých ťažkostiach vám môže napríklad predpísať hormonálnu liečbu. 

Zdravý životný štýl robí divy

Šport, psychická pohoda a zdravé jedlo ešte nikdy nikomu neuškodili. Naopak, pri prechode vám zdravý životný štýl veľmi pomôže. Preto sa vyberte na prechádzku, aj keď sa práve necítite najlepšie, doprajte si každodennú dávku relaxácie a vyskúšajte nový recept na večeru! Myslite na to, že práve v tomto období potrebuje vaše telo maximálnu starostlivosť, keďže prechádza náročnými zmenami. Tak hoďte stres za hlavu a nalejte si pohár dobrého vína. 
Prechod? Poradíme vám, ako ho zvládnuť

Keď koža stráca svoju elasticitu

K prechodu bohužiaľ patrí aj strata elasticity pokožky. Dá sa s tým niečo robiť? Samozrejme, so správnou starostlivosťou a s pravidelným pohybom môže vaša pokožka zostať pevná ešte veľa rokov. Nezabúdajte sa rozmaznávať aj kvalitnou kozmetikou. NIVEA Spevňujúce telové mlieko Q10 + vitamín C  navracia vašej koži pružnosť už po 10 dňoch používania, navyše ju zanechá voňavú a hydratovanú.  

 

Náš tip: Vyskúšajte hormonálnu jogu. Nielenže prospieva vašej fyzickej kondícii, ale tiež vyrovnáva hladinu hormónov a prispieva k psychickej pohode! 


Ako si poradiť s príznakmi?

Väčšina žien sa menopauzy desí práve kvôli nepríjemným príznakom, ktoré ju sprevádzajú. Nevyhne sa im približne 70 % žien. Nič ale nemusí byť také strašné, ako sa na prvý pohľad zdá. Príznakom sa zrejme úplne nevyhnete, ale môžete ich zmierniť! 

  • Nespavosť: Najlepším bojovníkom proti nespavosti je pevný režim. Každý deň choďte spať a vstávajte v rovnaký čas. Vaše telo si tým nastaví svoj režim, na ktorý si časom zvykne. Tiež aspoň hodinu pred spaním vypnite televíziu a odložte všetku elektroniku. Naopak, môžete siahnuť po obľúbenej knihe! Pomáha tiež bylinný čaj, teplé mlieko alebo aromaterapia. 
  • Návaly tepla: Náhle zrýchlenie tepu, potenie, búšenie srdca alebo zimnica? Pomôže vám chladený nápoj, mokrá handra alebo vetrák. V noci môžete použiť napríklad chladiaci vankúš. Tiež pomáha návaly predýchať. Správnu techniku dychu sa môžete naučiť na joge alebo pri meditácii. Návalom sa môžete vyhnúť aj vďaka dostatku vitamínov E a B.
  • Výkyvy nálad: V jednej minúte ste ešte šťastná a všetko okolo vás je ružové a v druhej vás rozplače reklama na toaletný papier, v ktorej je šteniatko. Výkyvy nálad si mnoho žien užíva každý mesiac pri PMS a nevyhnete sa im ani pri prechode. Jediné, čo na náladovosť platí, je rozptýlenie sa. Či už to pre vás znamená večer pri filme a zmrzline, hodinu tanca alebo nákupy s kamarátkou. Tiež pomáha fyzická únava, takže taká hodina pilatesu nie je vôbec zlý nápad! 
  • Nadmerné potenie: Tento bod úzko súvisí s návalmi horúčavy. S nadmerným potením, ktoré vám môže byť nepríjemné, si poradí antiperspirant Protect & Care, ktorý chráni pred potením až 48 hodín a jemne ošetruje pokožku podpazušia. Ak ani naozaj kvalitné antiperspiranty nepomáhajú, porozprávajte sa so svojím lekárom. Zakúpiť si môžete aj prípravky na predpis, ktoré môžu tieto ťažkosti tiež zmierniť. 

Život s menopauzou nekončí, naopak!

Či už prechodom prechádzate alebo vás ešte len čaká, nebojte sa a neoddávajte sa obavám. Život s ním totiž nekončí. Naopak, to najlepšie vás ešte len čaká. Veľa žien uvádza, že ich život nabral po menopauze nové obrátky. 

Začali ste sa viac venovať svojim záujmom, starať sa o seba a užívať si život plnými dúškami. A to najlepšie? Už nikdy žiadne PMS a menštruačné bolesti. Takže hlavu hore a hurá do novej etapy života. 
Prechod? Poradíme vám, ako ho zvládnuť
Prechod? Poradíme vám, ako ho zvládnuť