vypadávanie vlasov po porode

Vypadávanie vlasov po pôrode: Prečo k nemu dochádza a ako ho zmierniť?

Máte doma roztomilý malý uzlíček, ale pri pohľade do zrkadla sa vám chce plakať, pretože vaše hriva chradne? Ak vám po každom česaní zostane chumáč vlasov v ruke, nepanikárte. Po pôrode je vypadávanie vlasov úplne normálne a my vieme, ako si s ním poradiť.

Prečo po pôrode nachádzate chumáče vlasov po byte?

Vypadávanie vlasov po pôrode trápi ženy po celom svete. Veľa mamičiek sa bojí, aby im vôbec nejaké vlasy ostali a sú z toho veľmi nešťastné. Tento jav našťastie zvyčajne sám odznie približne 8 mesiacov po pôrode

Čo je ale príčinou padania vlasov po pôrode? Niekto hovorí stres, iný zase dojčenie. Ani jedna z týchto odpovedí ale nie je správna. V skutočnosti za vypadávanie vlasov môžu hormonálne zmeny, ktoré sa v tele odohrávajú počas tehotenstva, a hlavne pri pôrode a po ňom. Počas tehotenstva totiž dochádza k vyplavovaniu väčšieho množstva estrogénu, ktorý predlžuje štádia rastu vlasov a bráni ich vypadávaniu. Naopak, v tehotenstve tak môžete pozorovať, že máte vlasy hustejšie ako obvykle. Po pôrode sa ale hladina estrogénu vyrovnáva a vlasy začínajú opäť vypadávať, a to dokonca vo väčšom množstve, než je obvyklé. 

chumáče vlasov po byte
vitamíny proti padaniu vlasov

Ako zmierniť padanie vlasov po pôrode

Vypadávanie vlasov po pôrode nemôžete úplne zastaviť, ale môžete ho aspoň trochu zmierniť a svoje vlasy posilniť. Dôležitý je dostatok vitamínov a minerálov. Tie môžete získavať buď zo stravy, alebo ich dopĺňať vo forme tabliet. 

V lekárni zoženiete špeciálne vitamíny priamo pre dojčiace mamičky. Tie väčšinou obsahujú kyselinu listovú (podporuje krvotvorbu a delenie buniek), jód (prispieva k vyváženej produkcii hormónov štítnej žľazy) a vitamín D (pomáha spracovať vápnik a fosfor k udržaniu zdravých kostí a zubov). K tomu môžete pridať ešte vitamín B (posilňuje štruktúru vlasov), C a E (udržuje vlasy hydratované), ktoré okrem pozitívnych účinkov pre vlasy prispievajú aj k správnemu chodu organizmu.

 

Zamerajte sa na stravu

Nie je žiadna novinka, že strava ovplyvňuje našu fyzickú a psychickú pohodu. Má vplyv na to, ako naše telo vyzerá, akú máme fyzickú kondíciu, ale práve aj na to, aká je kvalita našich vlasov alebo napríklad nechtov. Navyše, ak dojčíte, odovzdávate živiny aj bábätku, a tak je potrebné myslieť na to, aby dostávalo to najlepšie. Dôležitý je dostatok ovocia a zeleniny, vyvážené množstvo zdravých tukov, bielkovín, sacharidov a vlákniny

Príchod bábätka je ale veľká zmena a chvíľku trvá, než sa spolu zžijete. Pre niekoho tak môže byť ťažké, meniť ešte svoje stravovacie návyky a strážiť si pestrosť jedálneho lístka. Preto sme pre vás spísali 3 tipy, ktoré vám môžu zdravé stravovanie uľahčiť:

 

1. Spíšte si jedálny lístok na týždeň dopredu a urobte veľký nákup:

Spíšte si jedálny lístok
Keď viete, čo budete variť, a máte na to suroviny, polovica práce je za vami. Práve neustále premýšľanie nad tým, čo práve zjete, totiž môže viesť k tomu, že sa len odbijete niečím nezdravým. Na konci týždňa si preto nájdite chvíľku času a jedálny lístok si spíšte na celý nadchádzajúci týždeň. Výhodou navyše je, že nákup podľa neho môžete navoliť a nechať si ho priviezť, alebo na nákup so zoznamom vyslať partnera.

2. Vyskúšajte krabičkovú stravu:

krabičková strava
Zistite, či vo vašom meste nefunguje rozvoz krabičiek. V nich nájdete jedlo na celý deň zostavené podľa vašich údajov, ako sú výška, váha, stravovací cieľ apod. Vám tak odpadne práca s nákupom i varením a môžete sa plne venovať sebe a bábätku. Nevýhodou môže byť väčšia finančná náročnosť, ale na druhej strane máte istotu, že svojmu telu doprajete to najlepšie.

3. Požiadajte o pomoc:

Požiadajte o pomoc
Nie je hanba priznať si, že je toho na vás veľa. Nemusíte zvládať starostlivosť o bábätko, upratovanie domácnosti a každodenné varenie. Dohodnite sa s partnerom alebo napríklad s rodičmi, že vám napríklad trikrát do týždňa uvaria. 

Dajte vlasom potrebnú starostlivosť

Nielen starostlivosť zvnútra vo forme stravy, ale aj starostlivosť zvonku vo forme správne zvolených produktov, je pre vlasy veľmi dôležitá. NIVEA Upokojujúci micelárny šampón s výťažkami z lekna posilní oslabené vlasy a navráti im ich pružnosť. Vďaka micelám vlasy dôkladne čistí bez toho, aby narušil ich štruktúru a zároveň chráni prirodzené pH pokožky hlavy.

Snažte sa vyhýbať situáciám, ktoré vlasy zbytočne oslabujú a ničia. Medzi ne patrí napríklad fúkanie horúcim vzduchom, ktorý vlasy vysušuje, alebo nevhodné účesy, kvôli ktorým sa vlasy lámu. 

Vyskúšať môžete aj tipy, pomocou ktorých riešili padanie vlasov už naše babičky:

Odvar zo žihľavy: Pripravte odvar z hrsti čerstvej alebo nasušenej žihľavy a po jeho vychladnutí ním oplachujte vlasy po celej dĺžke (vrátane pokožky hlavy). Žihľava by mala pomáhať na rýchlejšiu regeneráciu vlasov a zároveň ich hydratovať.

Maska na vlasy z vajec: 2 vaječné žĺtky zmiešajte s dvoma lyžicami olivového oleja a jednou lyžicou medu. Kašičku naneste na vlasy a na pokožku hlavy, nechajte 15 minút pôsobiť a opláchnite. Bielkoviny obsiahnuté vo vajciach by mali posilňovať štruktúru vlasov a podporovať ich rast.

Znovu ale pripomíname, že padanie vlasov po pôrode je prirodzený proces. Nepríjemný, ale nijako výnimočný. Navyše sa všetko časom zase zrovná.

výťažky z lekna

Náš tip: Sú vaše vlasy celkovo unavené a mdlé? Prečítajte si tipy na starostlivosť o poškodené vlasy a dajte svoju korunku krásy opäť do poriadku.