1. Ako sa moja pokožka opaľuje?
Slnečné UV žiarenie stimuluje v rámci obranných mechanizmov pigmentové bunky pokožky k tvorbe hnedého pigmentu melanínu. Melanín je prirodzene produkovaný vaším telom, vstrebáva UV žiarenie a bojuje proti voľným radikálom. Tvorba melanínu je našou prirodzenou obrannou reakciou na slnečné žiarenie. Je dôležité si uvedomiť, že schopnosť vytvárať opálenie alebo prirodzená farba pokožky jedinca ovplyvňuje jeho náchylnosť na poškodenie pokožky.
2. Čo znamená ochranný slnečný faktor (OF)?
OF špecifikuje, o akú dobu dlhšie môžete zostať na slnku bez toho, aby ste sa spálili, v závislosti od schopností sebaobrany vašej pokožky (napr. u človeka, ktorý vydrží na slnku 10 minút bez spálenia, znásobí výrobok s OF 10 túto ,,dobu sebaobrany" 10-krát. Teda na 100 minút). Ochrana proti slnku závisí aj od typu vašej pokožky. A čo je najdôležitejšie - plnú slnečnú ochrany dosiahnete iba vtedy, ak nanesiete dostatočné množstvo výrobku. Odporúčame aplikovať 6 plných kávových lyžičiek krému na priemerne veľké dospelé telo.
3. Aké množstvo výrobku mám správne aplikovať?
Ochrana poskytovaná výrobkom na opaľovanie sa bude líšiť podľa množstva výrobku, ktoré nanesiete. Preto by ste mali použiť dostatočné množstvo výrobku na všetky časti tela. Zamerajte sa i na partie, na ktoré sa často zabúda. Sú to: zadná časť krku, horná časť dekoltu, priehlavky nôh a uši. Správna aplikácia výrobkov starostlivosti na opaľovanie je jedným z kľúčových faktorov účinnej slnečnej ochrany: Používajte ju pred každým pobytom na slnku, tak budete chránení už od začiatku. Pri jednej aplikácii použite 6 plných kávových lyžičiek pre priemerne veľkého dospelého. Nanášajte opakovane každé 2 hodiny a vždy po kúpaní, utieraní a keď sa spotíte.
4. Potrebujú deti odlišnú slnečnú ochranu ako dospelí?
Deti sú obzvlášť citlivé na poškodenie pokožky vplyvom UV žiarenia. Ich citlivá pokožka je zraniteľná a u veľmi malých detí nie je prirodzená ochrana pokožky ešte plne vyvinutá. Plnú silu a schopnosť vytvárať pigmenty pokožka dosiahne až v staršom školskom veku. Časté prípady spálenia v detstve súvisia s rakovinou kože v neskoršom veku, preto by deti mali používať výrobky na opaľovanie s vysokým a veľmi vysokým OF. Navyše deti milujú kúpanie a plávanie. To znižuje ochrannú funkciu ich pokožky proti UV žiareniu a do určitej miery dochádza k zmytiu UV filtrov. Aby slnečná ochrana vydržala čo najdlhšie, boli naše mlieka a spreje na opaľovanie pre deti vyvinuté ako ,,extra vodeodolné".
Vodeodolnosť našich výrobkov presahuje test kategórie "extra vodeodolný", keď sa užívatelia kúpu po dobu 4 x 20 minút podľa štandardu schváleného profesijnou asociáciou Cosmetics Europe. Dlhodobá vodeodolnosť u našich výrobkov je preukázaná tak, že sa užívatelia kúpu po dobu 6 x 20 minút po nanesení výrobku, pričom zachovaná miera slnečnej ochrany musí byť viac ako 50 % pôvodnej hodnoty.
5. Môžem predĺžiť dobu slnečnej ochrany opakovanou aplikáciou výrobku na opaľovanie?
Ochranný účinok sa opakovanou aplikáciou nezvýši. Preto je dôležité začať s vysokým ochranným faktorom hneď od začiatku. Pravidelná aplikácia po utieraní uterákom, plávaní atď., ale najmenej každé 2 hodiny, vám pomôže zachovať zvolenú úroveň ochrany.
6. Čo znamená, že je výrobok vodeodolný?
Pre testovanie vodeodolnosti existuje v Európe všeobecne prijatá norma, ktorá bola schválená Cosmetics Europe (hlavnou profesijnou organizáciou kozmetického priemyslu). Podľa tejto normy boli všetky výrobky starostlivosti na opaľovanie testované v nezávislých externých testovacích centrách a splnili kritériá vodeodolnosti. Testovaní užívatelia sa po nanesení výrobku kúpu po dobu 2 x 20 minút (vodeodolný) alebo 4 x 20 minút (extra vodeodolný), pričom slnečná ochrana musí byť po kúpaní zachovaná na úrovni viac ako 50 % pôvodnej hodnoty. Vodeodolnosť teda neznamená trvalú pôvodnú slnečnú ochranu na neobmedzenú dobu.
7. Môžem používať výrobky slnečnej ochrany z minulého roku, alebo sú menej účinné?
Zaručujeme kvalitu výrobkov po dobu 12 mesiacov od otvorenia. Ak bol výrobok skladovaný za normálnych podmienok pri izbovej teplote a nevyzerá ani nepáchne čudne, možno ho použiť v nasledujúcej sezóne.
Trvanlivosť je obmedzená skôr takými faktormi, ako je fyzikálna nestabilita (oddelenie emulzie), zmeny vo vôni a farbe výrobku. Rozšírený názor, že OF výrobkov slnečnej ochrany sa časom znižuje a iba čerstvé výrobky poskytujú plnú ochranu, nie je pravdivý.
8. Môžem použiť výrobok na opaľovanie v kombinácii s ďalšími výrobkami starostlivosti o telo alebo o pleť?
Je to možné, ak najprv nanesiete výrobok na opaľovanie a počkáte 15 až 30 minút pred nanesením iného výrobku starostlivosti o telo alebo o pleť. Týmto spôsobom je účinnosť systému slnečnej ochrany pomocou UVA/UVB filtrov vo výrobku na opaľovanie zachovaná.
9. Aké sú hlavné príčiny slnečných alergií?
Slnečné alergie sú spôsobené oxidačným stresom v dôsledku voľných radikálov vzniknutých pôsobením UV žiarenia v kožných bunkách. To vedie k zosilnenej reakcii imunitného systému a vzniku zápalových procesov a početných alergických symptómov. Najviac bývajú postihnutí jedinci s citlivou pokožkou, tj. zhruba 20 % populácie. Nie je to nič nebezpečné, alergie sú ale veľmi nepríjemné pre všetky postihnuté osoby. Môžete sa pokúsiť zabrániť vzniku slnečných alergií pomocou vyváženého systému ochrany pred UVA/UVB žiarením, najmä vysokou UVA ochranou. Tiež aktívne zložky bunkovej ochrany vo výrobkoch, ako je vitamín E, môžu pomôcť posilniť odolnosť vašej pokožky voči slnečnému žiareniu. Aby sme splnili vaše želania týkajúce sa starostlivosti o pokožku v kombinácii s rôznymi úrovňami slnečnej ochrany, ponúkame vám široké portfólio mliek a sprejov na opaľovanie. Pre osoby s citlivou pokožkou odporúčame výrobky
NIVEA Sun Protect & Sensitive.
10. Čo mám robiť so žltými škvrnami na oblečení po výrobkoch na opaľovanie?
Výrobky obsahujú rôzne UV filtre, ktoré chránia pokožku pred UVA a UVB žiarením. Predovšetkým UVA filtre môžu zanechávať žlté škvrny. Škvrny sa objavujú tým skôr, ak sa oblečenie dostane do kontaktu s pokožkou, ešte kým sa výrobok celkom vstrebe. V takých prípadoch by ste mali oblečenie predprať bez pracieho prostriedku pri 30° C a potom vyprať v bežnom pracom cykle s tekutým pracím prostriedkom pri 30° C. Ak sú škvrny odolné a i po vypraní stále viditeľné, odporúčame nechať látku na 1 hodinu namočenú v roztoku kyseliny citrónovej (50 g kyseliny citrónovej na 1 l vody). Pozor na jemné tkaniny a perleťové gombíky. Pred použitím vyskúšajte výrobok na skrytej časti oblečenia. Alebo môžete škvrny odstrániť bežným čističom hrdzavých škvŕn na textil podľa návodu na použitie. Potom vyperte pomocou tekutého pracieho prostriedku pri 30° C. Všeobecne neodporúčame používať bielidlá, oxidačné výrobky ani pracie prášky a pranie pri vysokých teplotách. Upozornenie: Nezabudnite, že kyselina citrónová je mierne nebezpečná pri kontakte s pokožkou (dráždivá, senzitizujúca), s očami (dráždivá), pri požití a vdýchnutí (dráždivá). Pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť zápaly a pľuzgiere. Poškodenie tkaniva závisí od dĺžky kontaktu. Z tohto dôvodu dôrazne odporúčame nosiť pri manipulácii s kyselinou citrónovou ochranné rukavice a nevdychovať prachové častice kyseliny citrónovej.
11. Prečo sa pri používaní výrobkov na opaľovanie neopálim rovnako ako bez nich?
Mnoho ľudí si myslí, že výrobok na opaľovanie s vysokým ochranným slnečným faktorom (OF) zabraňuje opaľovaniu – a miesto toho používajú výrobky s nižším OF alebo celkom bez OF. Ale i s vyššou slnečnou ochranou sa opálite. Bude to síce trvať o trochu dlhšie, ale zato bude opálenie pre vašu pokožku šetrnejšie a zlatistý odtieň vám dlhšie vydrží. Výrobky s vysokým ochranným slnečným faktorom chránia pred spálením slnkom a predčasným starnutím pokožky vplyvom UV žiarenia.
12. Aká je trvanlivosť výrobkov NIVEA?
Všetky neotvorené výrobky NIVEA majú preukázanú trvanlivosť minimálne 30 mesiacov od dátumu výroby, ak na nich nie je uvedený špeciálny dátum expirácie alebo minimálnej použiteľnosti. Pôsobenie tepla a svetla môže po čase viesť k určitej nestabilite pôvodnej konzistencie výrobku. Odporúčame zlikvidovať všetky staré výrobky, ktoré sú na pohľad zrnité, vodnaté alebo majú zmenenú farbu, prípadne ak majú podozrivú vôňu.