Prvá pomoc pre spálenú pokožku

SOS! Prvá pomoc
pre pokožku spálenú od slnka

Niekedy stačí len pár minút na priamom slnku a naša pokožka sčervenie a je citlivá. Ak sa vám „darí“ spáliť sa na slniečku pravidelne, výrazne urýchľujete nielen starnutie pokožky, ale zvyšujete aj riziko rakoviny kože. Ako by mala vyzerať prvá pomoc pre spálenú pokožku a čo robiť, aby ste sa nespálili vôbec?

Ako spoznáte spálenú pokožku?

Každý z nás si chce cez leto užívať slniečko na maximum a plnými dúškami načerpať vitamín D, ktorý nám cez zimu chýba. Keď to ale s pobytom na slnku preženieme, môže sa radosť premeniť na bolestivé utrpenie. Na spálenie pokožky totiž stačí 5 až 10 minút na priamom slnku. Ak teda nepoužijete ochranu pred slnkom v podobe opaľovacieho spreja alebo krému. Záleží od typu vašej pokožky a intenzity slnečného žiarenia. 

Spálená pokožka sa prejavuje začervenaním, citlivosťou na dotyk a miernymi opuchmi. Sprevádzať ju ešte navyše môže bolesť hlavy a únava. Okrem týchto príznakov, ktoré sa prejavia takmer okamžite, sa s ňou však spája aj zvýšené riziko rakoviny kože a predčasné starnutie pokožky. Vedeli ste, že jedno až dve spálenia na slnku zvyšujú riziko vzniku melanómu u žien 1,5-krát, u mužov potom dokonca 2,8-krát oproti ľuďom, ktorí sa pred slnkom chránia? 

Odporúčanú dĺžku pobytu na slnku môžete zistiť podľa svojho fototypu
Fototyp 1 5 až 10 minút          OF 25 – 30
Fototyp 2 20 až 30 minút        OF 25 – 30
Fototyp 3 20 až 30 minút        OF 15 – 20
Fototyp 4 30 až 45 minút        OF 10 – 15

NIVEA radí: Nie ste si istí svojím fototypom? Prečítajte si náš článok o ochrannom slnečnom faktore, kde nájdete aj návod na to, ako fototyp určiť.  

 
žena s dlouhými vlasy na pláži

Prvá pomoc pre spálenú pokožku

Spálená pokožka od slnka je dehydratovaná a prvé, čo potrebuje, je okamžité schladenie. Stačí studená sprcha alebo studené obklady. Potom rozhodne zaparkujte do tieňa a ideálne sa nasledujúce 2 až 3 dni vyvarujte pobytu na priamom slnku.
UPOKOJUJÚCI GÉLOVÝ KRÉM PO OPAĽOVANÍ

SOS postup pre spálenú pokožku:

1. Choďte do tieňa a pokožku schlaďte. Tiež pozor na to, že ani pod slnečníkom nie ste 100 % chránení pred UV žiarením. Mimochodom, austrálski vedci zistili, že tieň poskytuje ochranu porovnateľnú s OF 6. Preto spálenú pokožku v tieni ďalej chráňte opaľovacími prípravkami a ideálne aj ľahkým a priedušným oblečením. 

2. Hydratujte: V momente, keď už je pokožka na dotyk teplá, prichádza na rad hydratácia. Naneste na pokožku dostatočné množstvo Upokojujúceho gélového krému po opaľovaní. Ten obsahuje bio aloe vera, a tak pokožku nielen intenzívne hydratuje, ale aj upokojuje a zmierňuje jej začervenanie. Pokožku natierajte ideálne niekoľkokrát denne a po jej zahojení pokračujte v krémovaní každý večer aspoň ďalší týždeň.

3. Doplňte tekutiny: Aby ste predišli úpalu či úžehu, je potrebné hydratovať telo i zvnútra. Nezabudnite preto na dostatočný pitný režim. Ideálna je čistá voda, do ktorej môžete pridať ľad a čerstvé ovocie alebo mätu. V letných dňoch by ste mali denne vypiť ideálne 3 litre vody. Väčšie množstvo znamená veľa práce a záťaž pre obličky, menšie zase môže viesť k dehydratácii.

4. Ošetrujte: Ak už nie je pokožka iba červená, ale pekelne červená a bolestivá na dotyk, zamierte do lekárne pre upokojujúce lieky, ktoré urýchlia jej hojenie a regeneráciu. Nechajte si poradiť od lekárnika, ktorý odporučí vhodné prípravky aj na základe typu vašej pokožky.

5. Vyhnite sa slnku: Pokožka potrebuje čas, aby sa zregenerovala. Preto sa nasledujúcich pár dní snažte vyhnúť priamemu slnku – bez ohľadu na to, ako veľmi lákavý je pobyt na ležadle pri bazéne. Ak to nie je možné, majte spálené časti pokožky zahalené oblečením, aj napriek tomu starostlivo nakrémované prípravkom s vysokým ochranným faktorom, a nezabudnite na pokrývku hlavy! 

 
Doplňte tekutiny

Vyskúšajte rady babičiek na spálenú pokožku

Pýtate sa, ako asi riešili spáleniny od slnka naše babičky, ktoré nemali k dispozícii nespočetné množstvo krémov, gélov a chladivých sprejov ako my? Vyskúšajte niektoré osvedčené rady babičiek, ktoré vám pri spáleninách od slnka pomôžu v prípade, že práve nemáte poruke kvalitnú kozmetiku po opaľovaní.

  • Biely jogurt: Vedeli ste, že kyselina mliečna obsiahnutá v bielom jogurte upokojuje začervenanú pokožku a uľavuje od bolesti? Naneste biely jogurt alebo tvaroh na spálenú pokožku a nechajte zhruba 15 minút pôsobiť. Uvidíte, že sa vám i vašej pokožke skutočne uľaví.
  • Zábal z ovsených vločiek: Nesladené ovsené vločky zabaľte do gázy a namočte do vlažnej vody. Len čo sa vločky nasiaknu, gázu vyberte a opatrne vyžmýkajte. Zábal potom priložte na spálenú pokožku a nechajte pôsobiť. Ovsené vločky totiž majú protizápalové účinky a zmierňujú svrbenie.
  • Na pleť odvar z byliniek: Máte spálenú pleť? Vyskúšajte bylinný odvar z mäty, levandule a skorocelu. Priveďte do varu jednu šálku vody a pridajte do nej dve lyžice z každej bylinky. Zmes chvíľku povarte a potom nechajte vychladnúť. V odvare namáčajte obklad a prikladajte ho na pleť.

Keď sa začnú tvoriť pľuzgiere, navštívte lekára

So spálenou pokožkou si väčšinou poradíte sami, ale ak sú spáleniny rozsiahle a začínajú sa na nich tvoriť pľuzgieriky, je lepšie vyhľadať lekársku pomoc. Rovnako tak sa na lekára obráťte v prípade, že sa k spáleniu pridá neustupujúca horúčka alebo vyrážka

Pľuzgieriky nikdy neprepichávajte, do rany by sa mohli dostať baktérie, a ešte by ste si mohli privodiť infekciu. 

 

NIVEA radí: Ruka v ruke so spálenou pokožkou prichádza často aj úpal alebo úžeh. Prečítajte si, aké sú ich príznaky a čo vám pomôže v prípade, že vás úpal či úžeh dostihne. 

spálená pokožka

Ako sa spáleniu od slnka vyvarovať?

HYDRATAČNÉ MLIEKO NA OPAĽOVANIE OF 30

Samozrejme, najlepší možný variant je žiadne spáleniny nemusieť riešiť. Ako sa opáliť, ale nespáliť? Ak trávite deň na slniečku, mali by ste sa natierať Hydratačným mliekom na opaľovanie s OF 30 každé dve hodiny, hoci je vodoodolný. Krém dôkladne rozotrite, nezabudnite ani na uši alebo priehlavky

Na pleť môžete použiť Pleťový krém na opaľovanie s minerálnymi filtrami s OF 50+, ktorý obsahuje 100 % minerálne UV filtre a okrem toho, že pleť chráni pred UV žiarením, ju tiež vďaka bio aloe vera regeneruje. Tiež obmedzte pobyt na slniečku počas poludňajších hodín medzi 11. a 15. hodinou.

 

Náš tip: Opaľovacích krémov a sprejov je na trhu veľa. Viete, ako vybrať opaľovací krém, aby vyhovoval potrebám vašej pokožky? Náš článok vám s výberom pomôže.