Behám, beháš, beháme! Ako začať s behom
Vonku svieti slniečko, ktoré priamo volá po behu. Poradíme vám, ako s behom začať, na čo sa zamerať, aj na čo si dať pozor. Tak nachystajte tenisky, vybiehame!
Nelámte to cez koleno: Je beh skutočne pre vás?
Na jar je bežcov vždy plno. V parku, v lese aj na sociálnych sieťach, sú skrátka všade. Možno tak môžete mať pocit, že keď nebeháte, nežijete. Nechať sa strhnúť vlnou bežeckej eufórie je jednoduché, a tak si obujete tenisky, vybehnete a… skoro vypustíte dušu. Rozhodne sa vám nebeží zľahka, nevyzeráte pri tom ako tí ľudia na Instagrame a naozaj neubehnete polmaratón. A to je v poriadku!
Benefity behania: Lepší spánok aj nálada
Behanie sa najčastejšie spája s kardiom (cvičením, počas ktorého sa telo rovnomerne zahrieva pohybom), a teda chudnutím. Niet divu, v porovnaní s jazdou na bicykli a kolieskovými korčuľami je beh najefektívnejší spôsob chudnutia. Napríklad 65 kilogramov vážiaca žena spáli hodinovým behom v tempe 10 km/hod 608 kcal, hodinovou jazdou na bicykli v tempe 20 km/hod 440 kcal a hodinou na kolieskových korčuliach v tempe 15 km/hod 400 kcal.
Motivujte sa
Správna motivácia dokáže hotové zázraky. Preto je dôležité poznať svoje PREČO. Pre každého to môže byť niečo iné. Schudnúť 3 kg, zvýšiť si sebavedomie, vojsť sa do nohavíc, ktoré vám kedysi boli, alebo „len“ začať sa viac hýbať. Než prvýkrát vybehnete, zamyslite sa nad tým, aké je vaše prečo a motivujte sa.
Neprepáľte začiatok: Dajte si pri behu reálne ciele
To, že váš známy behá každé ráno 15 kilometrov neznamená, že musíte aj vy. Každý stál raz na štartovej čiare. Preto na seba nebuďte prísni a dávajte si reálne ciele podľa svojich možností. S opačným prístupom si môžete spôsobiť zranenie (natiahnutie alebo dokonca natrhnutie svalov, svalovú horúčku), alebo si beh znechutiť.