„Vždy si ten koláč zaslúžim, teraz som hodinu cvičila.“ Mýtus, že na strave nezáleží, ak cvičíte, je, bohužiaľ, silno zakorenený. Pritom je to holý nezmysel. Všetko je o kalóriách. Všeobecne platí, že váš kalorický výdaj by mal ľahko prevyšovať príjem.
Ideálny kalorický príjem si môžete vypočítať podľa svojho BMR (bazálny metabolizmus): 655 + (9,6 * VÁHA v kg) + (1,8 * VÝŠKA v cm) – (4,7 * VEK v rokoch). Výsledok vyjde v kalóriách. Výsledné číslo je potrebné ešte vynásobiť takzvaným faktorom aktivity. Ten sa pohybuje od 1,2 do 2,2. Číslo, ktorým vynásobíte BMR si zvoľte podľa toho, aká náročná je vaša fyzická aktivita. Ak zahŕňa len chôdzu počas dňa, zvoľte 1,2; ak máte dvojfázové tréningy, vynásobte BMR číslom 2,2. Vyjde vám počet kalórií, ktoré by ste mali zjesť v priebehu jedného dňa.
Istý prehľad o tom, či máte alebo nemáte ideálnu váhu, si môžete vypočítať tiež vďaka BMI kalkulačke. Stačí len poznať svoju výšku a súčasnú váhu.
Keď hodinou tabaty spálite 450 kalórií, ale potom si dáte hamburger, ktorý má v priemere 750 kalórií, účinok cvičenia sa akosi vytráca.
Ale úprimne, kto z nás si dokáže predstaviť život bez hamburgeru alebo napríklad nanuku na kúpalisku? Ideálny pomer zdravej a menej zdravej stravy je 80/20. Ak sa tohto pravidla budete držať a zároveň si postrážite, aby váš kalorický príjem neprevyšoval výdaj, vysnívaná postava na seba nenechá dlho čakať.