Upokojte nervy, zbavte sa stresu:

Pomocou jogy i vypnutia televízie. Máte pocit, že vám všetko, čo sa okolo vás deje, padá na hlavu? Večerné správy sú pre vás zdrojom nepríjemných pocitov, doma ani v práci sa vám nedarí podľa vašich predstáv... Občas je toho skrátka priveľa. Neprepínajte svoje sily a dovoľte si zvoľniť. Vyskúšajte mindfulness a ďalšie metódy, ktoré vám pomôžu zmierniť napätie a udržať si (nielen) psychickú pohodu.

Nezatvárajte pred stresom oči

Často si stres nepripúšťame, a keď už áno, zakazujeme si ho, pretože naň predsa nemáme čas. A to je asi najhoršia chyba, ktorú v súvislosti so stresom môžete urobiť: Ignorovať ho. Namiesto toho sa mu postavte čelom, uvedomte si ho a skúste nájsť ten správny kľúč, ktorým zistíte, čo presne vo vás stres vyvoláva a ako dlho už sa vo vás hromadí. 

Psychológovia dokonca odporúčajú stres naplno prežiť. Vyhraďte si určitý čas denne, keď si sadnete a zameriate sa iba na stresové myšlienky. Len čo tento čas uplynie, skúste sa stresu po zvyšok dňa vyhýbať. Jednoducho si povedzte, že dnes už čas na analýzu týchto myšlienok bol, a že im dáte priestor zase zajtra. Takto môžete mať svoj stres relatívne pod kontrolou. Znie to banálne, ale vraj to funguje.


Nastavte si vo svojom živote pravidlá

Pracovné deadliny, rodinné nákupy, dôležité akcie, narodeniny... A tým to rozhodne nekončí. Veľakrát ešte len začína. Spomeniete si totiž na jeden „rest“ a vaša hlava vám ich okamžite naservíruje ďalších desať. Naše myšlienky sa počas celého dňa neustále točia okolo toho, čo musíme a na čo rozhodne nesmieme zabudnúť. Snažiť sa zapamätať si všetky dôležité dáta a všetky povinnosti je jednoducho nemožné

Pýtate sa, ako môžete svojej mysli uľaviť? Vytvorte si návyk a všetky svoje povinnosti si zapisujte. Je len na vás, či zvolíte formu To-do listov, zápiskov do diára alebo online formu upomienok.

 

Tipy, kam si online zapisovať upomienky: Aplikácia Todoist, Trello, aplikácia To Do, online kalendár


Vypnite nás, prosím, nech vás nebolí hlava

Priemerne na sociálnych sieťach strávime 149 minút denne. Počas tohto času do seba ako špongia nasávame všetky informácie, ktoré na internete nachádzame. Bez ohľadu na to, či sú pozitívne alebo negatívne. Tiež ste sa niekedy prichytili, že máte po vzhliadnutí noviniek na internete alebo televíznych správ horšiu náladu než predtým?

Samozrejme, nie je v poriadku pred negatívnymi správami zatvárať oči, informácie o aktuálnom dianí sú dôležité. Avšak skúste sledovanie aktuálnych negatívnych informácií obmedziť napríklad na dvadsať minút denne. Vypočujte si to dôležité, nech ste v obraze, ale je zbytočné utápať sa v hlbokých vodách negatívnych správ.

Snažte sa toto pravidlo dodržiavať. Aj keď je často ťažké utiecť pred informáciami, ktoré sa valia zo všetkých strán. Myslite na to, že budete mať naraz viac času, ktorý môžete venovať inej činnosti, ale tiež sa nebudete cítiť zahltení informáciami, z ktorých vás môže až bolieť hlava. 


Naordinujete si pravidelnú dávku prírody

Nádych, výdych. Čerstvý vzduch okysličuje náš mozog a mnohokrát nám doslova prečistí hlavu. Nemusíte ísť na poldenný výlet, stačí dvadsaťminútová prechádzka v prírode alebo v parku neďaleko domova. A razom sa zdvihne vaša hladina endorfínov. Ak sa chcete vyhnúť davom, vyrazte skoro ráno ešte pred prácou, alebo naopak, prechádzkou zakončite deň.

Okrem toho, že chôdza prispieva k dobrej nálade, má veľký vplyv aj na naše fyzické zdravie. Vďaka chôdzi sa tak môžete udržiavať v kondícii. Navyše jedna portugalská štúdia preukázala, že pacientom s depresiou, ktorí začali päťkrát týždenne chodiť na tridsaťminútovú prechádzku, sa po dvanástich týždňoch výrazne zlepšil psychický stav.

Ak však nemôžete vyraziť na prechádzku mimo civilizácie alebo chcete jednoducho zostať doma, myslite na pravidelné vetranie a pustite k sebe jar aspoň touto cestou. Mimochodom, čerstvý vzduch robí divy aj s pracovnou produktivitou!


Vyskúšajte mindfulness

Vedomá pozornosť v posledných rokoch obletela celý svet. Pracujú s ňou zamestnancami celosvetovo známych značiek, vysoko postavení manažéri, ale aj športovci a mnohí ďalší. A niet divu: Tento budhistický smer má výborné účinky práve na našu psychiku

Mindfulness sa zakladá na vedomom vnímaní prítomného okamihu a spája sa s meditáciami. Cieľom je naučiť sa lepšie zvládať stres a stresové situácie. Psychológovia z univerzity v Oxforde dokonca zverejnili výsledky výskumu pacientov, ktorí používali techniky mindfulness a ktorých psychický stav sa zlepšil o 44 %

Vyhraďte si čas len na seba

Občas potrebujeme jednoducho len vypnúť. Hodiť všetky starosti za hlavu a chvíľku nič neriešiť. Naordinujte si chvíľku len pre seba a rozmaznávajte sa. Môžete si napríklad dopriať domáce kúpele, ponoriť sa do bylinného kúpeľa a dať si masku na tvár

Ako #selfcare sa však počíta aj pozeranie obľúbeného filmu, háčkovanie a skrátka čokoľvek, čo vás baví a pri čom si oddýchnete, je jedno či duševne alebo aj fyzicky. Ideálne si čas len pre seba vyhraďte pravidelne, aby ste naň nezabúdali a neodkladali ho. 


JOGA AKO LIEK NA VŠETKO

Viete, čo je na joge najlepšie? Že existuje nespočetné množstvo druhov, a tak si každý môže vybrať presne tú, ktorá mu vyhovuje. Power joga, vinyasa joga, acro joga, na svoje si prídu naozaj všetci. Čo však všetky druhy spája, je pozitívny vplyv na telo i na dušu. 

V joge sa veľakrát cvičí nielen fyzicky, ale aj duševne. Zameriate sa na svoje ja a vypustíte všetky negatívne myšlienky. Podľa niektorých štúdií joga dokáže znižovať produkciu hlavného stresového hormónu, teda kortizolu. Naopak, zvyšuje produkciu serotonínu, teda hormónu šťastia. 

 

Je toho na vás v poslednej dobe veľa? Máte pocit, že si s tým nedokážete poradiť sami? Nebojte sa požiadať o pomoc. Uľaví sa vám a získate rady od odborníkov. 

 

Liga za duševné zdravie

Tím krízovej intervencie Modrý anjel