Keratín: Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

O keratíne sa hovorí ako o spáse pre vlasy. Je to skutočne tak, alebo jeho silu preceňujeme?
Povieme vám, čo je keratín, aké má účinky a na záver vám prezradíme, ako navrátiť vlasom lesk a silu aj bez neho.

Čo je keratín?

S pojmom keratín sa intenzívnejšie stretávame najmä v posledných rokoch. Je tu s nami ale podstatne dlhšie. Veď ide o základnú stavebnú látku našich vlasov! Ľudský vlas tvorí z 95 % keratín a približne z 5 % voda, ďalej obsahuje lipidy, pigmenty a v malom množstve aj kovy (meď, zinok, železo) a aminokyseliny (cystín, celín, glycín). Zásadnou zložkou je ale práve keratín, ktorý sa radí medzi stavebné bielkoviny.


Keratín je zodpovedný za silu a pružnosť vlasov, ich kvalitu a predovšetkým štruktúru
. Práve na keratíne záleží, či sú vaše vlasy rovné, vlnité alebo kučeravé. Keratín zároveň určuje pevnosť vlasov. Hovorí sa, že má keratín podobné vlastnosti ako kevlar a jediný vlas udrží 100-gramové závažie.

PREČO SA KERATÍN Z VLASOV VYTRÁCA?

Rovnako ako z pleti sa s pribúdajúcim vekom vytráca kolagén a pleť tak stráca svoju pružnosť, je to tak aj pri keratíne. Úbytok keratínu z našich vlasov má na svedomí práve starnutie (keratín sa začína vytrácať okolo 40 rokov), ale aj vážnejšie choroby (alopécia) alebo veľké hormonálne výkyvy (napríklad počas tehotenstva a po pôrode). Zároveň môže spôsobiť stratu keratínu vysoká chemická a mechanická záťaž vlasov.

  • Mechanická záťaž vlasov: Sem patrí napríklad časté žehlenie vlasov, fúkanie pri vysokej teplote, alebo kulmovanie.

  • Chemická záťaž vlasov: Časté farbenie narušuje štruktúru vlasov a znižuje ich poréznosť (schopnosť vlasu zadržiavať vodu), čo vedie k ich vysúšaniu. Najšetrnejšie je nechať farbenie na odborníka, ale ak sa predsa len rozhodnete, že to zvládnete sami doma, vyberte si farbu bez amoniaku, ktorý vlasy dráždi a vysušuje. Rovnako tak je pre vlasy nevhodné chemické narovnávanie, ktoré narušuje štruktúru vlasov a oslabuje ich.

zátěž vlasů

Čo sa s vlasmi deje, keď keratín mizne?

Že vašim vlasom chýba keratín zistíte veľmi ľahko. Vlasy budú suché, rozštiepené, náchylné na polámanie a nebudú vyzerať zdravo. Pomôcť môže napríklad zníženie záťaže vlasov, ale aj zmena vlasovej kozmetiky a v neposlednom rade aj brazílsky keratín. 


Čo je to brazílsky keratín?

Ako už názov napovedá, brazílsky keratín pochádza z Brazílie, kde vznikol v roku 2006. Ide o čisto prírodnú metódu ošetrenia vlasov, ktorá by im mala postupne navrátiť pevnosť, pružnosť a lesk. Keratín sa do vlasov nanáša pomocou zažehľovania. Najskôr je potrebné vlasy umyť šampónom, vysušiť fénom a rozčesať. Pomocou štetca sa keratín nanesie od korienkov vlasov po celej ich dĺžke a nechá sa zaschnúť. Na záver sa vlasy znova vysušia fénom a vyžehlia žehličkou nastavenou na 220 stupňov. 

Pomocou zažehľovania prenikajú molekuly keratínu priamo do štruktúry vlasu a zaceľujú ho. Táto metóda je vhodná nielen pre tých, ktorí chcú pomôcť svojim rozštiepeným a poničeným vlasom, ale aj pre tých, ktorí túžia po rovných vlasoch bez krútenia. Tým, že sa keratín zažehľuje po celej dĺžke vlasov, sa rovnomerne rozprestrie, vlasy sa narovnajú a zostanú hladké a rovné po dobu až 4 mesiacov. Brazílsky keratín tiež sľubuje ochranu vlasov pred UV žiarením a chlórovanou vodou tým, že vlas obalí ochrannou vrstvou, takže je to ideálna voľba pred letnou dovolenkou. 


salon

Procedúru môžete podstúpiť v kaderníckych salónoch a cena sa pohybuje v rozmedzí 60 € až 100 €


Ako navrátiť vlasom silu aj bez keratínu

Jednou z možností, ako posilniť poškodené vlasy, je podstúpiť zažehlenie keratínu.
Táto metóda je najrýchlejšia, ale na druhej strane tiež najdrahšia. 

Cítite, že vaše vlasy volajú o pomoc, ale nechcete platiť za keratínovú kúru?
Vyskúšajte 5 tipov, vďaka ktorým budú vaše vlasy zase lesklé a pevné:

Zastrihnite končeky

Vďaka skráteniu rozštiepených končekov budú vaše vlasy pôsobiť ihneď zdravšie. Navyše tým, že zastrihnete končeky, budú mať vaše vlasy viac živín pre rast nových vlasov. Ideálne by sa mali končeky zastrihávať raz za 8 týždňov, ale to závisí najmä od toho, či vlasy farbíte a ako často ich žehlíte. Ak skoro vôbec, zostanú končeky zdravé pokojne aj 14 týždňov.

Vyberte správnu vlasovú kozmetiku

Rovnako ako pleť, aj vlasy sú každé iné a vyžadujú inú starostlivosť. Zistite, aký máte typ vlasov a prispôsobte im vlasovú kozmetiku. Jemné vlasy potrebujú ľahké zloženie, aby neboli príliš zaťažované. Pri kučeravých vlasoch je zase potrebné dbať na to, aby kozmetika neobsahovala silikóny, sulfáty a parabény.

Chráňte vlasy pred teplom

A tým nemyslíme len fúkanie a žehlenie pri vysokej teplote, ale aj pobyt na slnku. Pred teplom pri stylingu vaše vlasy spoľahlivo ochránia vlasové primery. A v lete siahnite po slušivej pokrývke hlavy – vyhnete sa tak nielen úpalu, ale aj poničeným vlasom. 

Používajte vlasové masky

Masky na vlasy obsahujú koncentrované živiny, ktoré vlasy posilnia a dodajú im zdravý vzhľad. Masku na vlasy používajte ideálne raz týždenne. Najprv vlasy umyte šampónom, potom ich vysušte uterákom a naneste masku. Vlasy aj s maskou zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť podľa uvedenej doby na obale masky. Na záver masku zmyte studenou vodou a vlasy vysušte.

Vyskúšajte vitamíny na posilnenie vlasov

S rastom vlasov a ich sviežim vzhľadom vám môžu pomôcť aj vitamíny. Pred vysúšaním ochráni vlasy vitamín A, vitamín B6 vám zase pomôže, keď vás trápi vypadávanie vlasov, a vitamín E sa postará o výživu vlasových folikul, čo je dôležité pre správny rast vlasov.