vitamíny na vlasy

Vitamíny na vlasy: Pomôžu s rastom i spevnením

Vitamíny sú pre naše telo nenahraditeľné. Okrem toho, že sa podieľajú na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov, majú vplyv na kvalitu našej pleti, pokožky, vlasov, ale aj na našu náladu. Existuje 13 druhov vitamínov, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť, a tak ich musíme prijímať zo stravy, alebo ich suplementovať inak. Aké vitamíny sú najdôležitejšie pre kvalitu našich vlasov a ako si ich zabezpečíte dostatok?

Prečo sú vitamíny (nielen) pre naše vlasy také dôležité?

Každý mesiac naše vlasy vyrastú zhruba o jeden centimeter. Ich rast, ale aj celková kvalita, sú veľmi ovplyvnené genetikou. Nestrácajte nádej, ak vám genetická výbava neposkytla husté, pevné a zdravé vlasy. Všetky tieto vlastnosti totiž môžete ovplyvniť aj správnou starostlivosťou o vlasy a dostatkom vitamínov, ktoré vlasy vyživujú. Vďaka tejto dvojkombinácii vaše vlasy vykročia správnym smerom k tomu, aby boli pevné, zdravé a lesklé.
Najdôležitejšie vitamíny pre naše vlasy

Najdôležitejšie vitamíny pre naše vlasy:

Ako sme už spomenuli, vitamínov, ktoré si naše telo nedokáže samo vytvoriť, je celkom 13 druhov. Štyri z nich sú pre naše vlasy zásadné. Ktoré z nich to sú a aký majú na naše vlasy vplyv?

  • Vitamín A: Ten podporuje funkciu vlasových folikulov (teda tkanív, z ktorých vlasy vyrastajú), a tým ovplyvňuje celkový vývoj vlasov. 
  • Komplex vitamínov B: Má vplyv najmä na rast vlasov. Pokožke hlavy poskytujú kyslík a dôležité živiny, ktoré ju posilňujú. A zdravá pokožka hlavy sa rovná zdravým a silným vlasom. Vitamín B5 tiež súvisí s tým, ako sú vaše vlasy lesklé a pevné. 
  • Vitamín C: Ako už možno viete z nášho článku o vitamíne C, „céčko“ je pre vlasy jedným z najdôležitejších vitamínov. Prispieva totiž k tvorbe kolagénu, ktorý je súčasťou vlasovej štruktúry. Vďaka dostatku kolagénu sú vlasy pevné a zdravé. Vitamín C navyše pomáha telu so vstrebávaním železa do organizmu, a tým chráni vlasy pred predčasným starnutím.
  • Vitamín E: Jeho úloha je jasná: Obnovovať kožné bunky. Vitamín E pomáha vďaka svojim antioxidačným účinkom pri obnove vlasového tkaniva, a tým podporuje  zdravý rast vlasov.

Ako spoznáte, že máte nedostatok vitamínov?

Kým naše telo funguje tak, ako má, nad vitamínmi sa nijako zvlášť nepozastavujeme. Spoliehame sa na to, že ich prijímame dostatok zo stravy. Po možnom nedostatku začíname pátrať až vtedy, keď je niečo inak. V prípade vlasov to môže byť ich vypadávanie, lámavosť, strata lesku, unavenosť. Aby ste však spoznali, aký vitamín vám chýba, musíte pozorovať správanie nielen vlasov, ale aj zvyšku vášho tela. 

Nedostatok vitamínu A sa prejavuje únavou, zvýšenou tvorbou akné a pigmentových škvŕn, a môže sa objaviť aj zápal spojiviek. Keď telu chýba vitamín C, dá to najavo krvácaním z nosu, zhoršeným hojením rán, únavou a vypadávaním vlasov. Nedostatok vitamínu D sa najviac odráža na našich kostiach. Môžete tak pozorovať bolesti kĺbov, svalovú bolesť, a predovšetkým veľkú únavu. A ak vášmu telu chýba vitamín B2, môžete pozorovať popraskanú kožu v oblasti pier a pocit suchých očí.

nedostatok vitamínov

Ako vitamíny dopĺňať

Najlepšia možnosť je, samozrejme, získavať všetky vitamíny zo stravy, ale nie vždy sa nám darí mať natoľko vyvážený jedálny lístok, aby to tak bolo. V tej chvíli prichádzajú na rad vitamíny v tabletkách či inej forme suplementácie. Aké sú zdroje tých vitamínov, ktoré naše vlasy potrebujú najviac?
vitamín A

Vitamín A:

Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, vaječných žĺtkoch alebo napríklad pečeni. Odporúčaná denná dávka vitamínu A je 0,8 mg.

B-komplex

B-komplex:

Výborným zdrojom B-komplexu sú obilné a zeleninové klíčky, sója, brokolica, rastlinné oleje, ale tiež pivovarské kvasnice.

vitamín C

Vitamín C:

Najlepším zdrojom vitamínu C sú citrusy, čerstvá zelenina, bobuľoviny a všetky klíčky. 

vitamín E

Vitamín E:

Ten sa nachádza v tekvicových a slnečnicových semienkach, mandliach, strukovinách, vajciach, ale aj v rastlinných olejoch a zelenej listovej zelenine.